Hlavní obsah

Oldřich Nový: Nechtěl se vzdát milované ženy, i když za to zaplatil pobytem koncentračním táboře

Foto: Lucerna-Film / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Oldřich Nový s Adinou Mandlovou ve filmu Kristián

Pokud budeme vzpomínat na herce z filmů pro pamětníky, jméno Oldřicha Nového bude jedním z prvních, které nás napadne. Ani tento velikán českého filmu ale neměl jednoduchý život. Pro lásku obětoval vše.

Článek

„Zavřete oči, odcházím.“ To je jedna z nejslavnějších filmových replik Oldřicha Nového. Ve filmu Kristián doslova zářil. Lidé ho ale milovali i v dalších jeho snímcích. Vyniká mezi nimi zejména prvorepubliková komedie Eva tropí hlouposti s Natašou Gollovou v hlavní roli.

Oldřich Nový se ale kromě herectví věnoval i režii. A na divadelních prknech jako první člověk v historii naší země uvedl žánr, který se dodnes těší velké oblibě. Muzikál. I díky tomu sláva Oldřicha Nového ve 30. letech minulého století strmě stoupala. Jenže vše neodvratně směřovalo k roku 1939, k obsazení naší republiky a vzniku Protektorátu Čechy a Morava. V té době byl Oldřich Nový na vrcholu své kariéry. Ani to mu ale v této neklidem zmítané době nepomohlo.

Oldřich Nový nebyl židovského původu, a tak by se ho pravděpodobně deportace do koncentračního táboru netýkala. Týkala se ale jeho životní lásky. Oldřich Nový svou židovskou manželku Alici tak miloval, že se s ní i přes naléhání odmítal rozvést. V té době tím své ženě zachránil život, jenže za to tvrdě pykal. V koncentračním táboře pak ale nakonec skončili oba dva. Díky jeho slávě a zastání ale k deportaci došlo až ke konci války. Alice byla odvezena do Terezína v závěru roku 1944, Oldřich Nový ještě o něco později. Ten byl však odvezen do tábora Osterode na území dnešního Německa.

Ani koncentrační tábor ho nedokázal zlomit. Nový neztrácel naději, podněcoval ji v ostatních a snažil se mezi svými spoluvězni a přáteli udržet dobrou náladu. Dokonce tam tajně vystupoval a hrál některé oblíbené scény ze svých filmů a divadelních představení. A pak se mu jednoho dne naskytla možnost k útěku, které Nový využil. Dostal se až do Prahy, kde byl stále velkou hvězdou, a tak mu pomohli zaměstnanci nemocnice Na Bulovce. Ukryli ho mezi pacienty a aby ho nikdo nepoznal, obvázali mu obličej obvazy. A to mu na konci války zachránilo život.

Jeho žena musela přečkat konec války v Terezíně a byla svědkem toho, jak nacisté zavraždili všechny členy její rodiny. Ona sama sice přežila a po válce se se svým milovaným mužem setkala, vítězství v druhé světové válce však pro ni mělo hořkosladkou příchuť. Už to nebyla ta Alice jako předtím. Smrt celé její rodiny jí velmi tížila, trápila se tím a nikdy se s tím nedokázala srovnat.

Ihned po válce se Nový vrátil do divadla, kde setrval až do roku 1948. Komunistický převrat ho utvrdil v tom, že v divadle už vystupovat nechce. Ve filmech a seriálech se však objevoval i nadále. Herecká profese pro něj byla příliš důležitá, než aby se jí vzdal. Starosti mu ale začínala dělat jeho žena. Stavy, kterými trpěla po zážitcích z koncentračního tábora, se stále zhoršovaly a ona nakonec onemocněla schizofrenií. Její milující manžel jí však nikdy neopustil. On sám tento svět pak opustil v roce 1983.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz