Hlavní obsah
Aktuální dění

Omezení na Žižkově: Začalo bourání pražské věže přezdívané Mordor

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Dezidor / Wikipedia Commons / CC BY 3.0

Věž ústřední telekomunikační budovy na Žižkově zvaná Mordor

26. 1. 0:00

Byli jste někdy na Žižkově nebo v jeho okolí? Tak ji pravděpodobně znáte. Vidět jste ji ale mohli i odjinud. Je vysoká skoro 100 metrů a je nechvalně proslulou dominantou této části Prahy. Teď půjde k zemi.

Článek

Tato věz byla součástí stavby ústřední telekomunikační budovy postavené v 70. letech 20. století. Svou podobou, vybavením i výškou byla v té době ojedinělou stavbou v celé Evropě. Samotná věž měří 85 m, ale s anténou dosahuje výšky 96 metrů .

V době největší slávy zde pracovalo na 2500 pracovníků a kromě několika stravovacích zařízení zde měli zaměstnanci k dispozici například i kinosál. Dnes je veškeré zařízení budovy zastaralé a prakticky není již vhodné k dalšímu používání.

Foto: Giggel / Wikipedia Commons / CC BY 3.0

Pohled na Prahu: Vpředu historické budovy Týnského chrámu a chrámu sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, v pozadí věž ústřední telekomunikační budovy

Původním vlastníkem byla společnost Telecom, následně Telefónica O2 Czech Republic. Teprve v roce 2017 byla celá budova i s věží prodána developerské společnosti. V té době začíná přesun zaměstnanců do jiných budov společnosti. Dnes budova zeje prázdnotou. Developerská společnost vidí potenciál v lukrativních pozemcích, na kterých budova stojí, nikoli v budově samotné. Celý komplex je z velké části zbudován z azbestu, který v dnešní době nevyhovuje bezpečnostním požadavkům. A tak se rozhodlo o demolici.

Demolice začala na začátku roku 2023. Nyní se rozebírá vnitřek budovy a postupně dojde ke zbourání celé stavby, avšak k tomu se musí přistupovat s největší opatrností právě kvůli vysokému obsahu škodlivého azbestu. Toho budova obsahuje na tři tisíce tun. Demoliční práce budou probíhat až do podzimu příštího roku a budova nám tak postupně bude mizet před očima.

Foto: ŠJů / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Ústřední telekomunikační budova z nákladového nádraží Žižkov

Při manipulaci s azbestem je důležité, aby škodlivé karcinogenní látky neunikly do ovzduší. Toto by mělo být při demolici věže ústřední telekomunikační budovy zaručeno. Avšak již z minulosti víme, že ne vždy jsou všechna pravidla dodržena, jako se stalo například při rekonstrukci hotelu InterContinental, kdy přes přísná nařízení bylo s azbestem nakládáno značně neopatrně. A to byl obsah azbestu v hotelu asi stonásobně menší, než je jeho obsah v budově na Žižkově.

Doufejme tedy, že demolice budovy proběhne bez problémů a v deklarovaném termínu, aniž by okolním obyvatelům hrozilo bezprostřední riziko spojené s karcinogenními látkami, které azbest obsahuje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz