Článek
Náš cyklovýlet začíná u Kramolína na místě dramatického seskoku na počátku května 1944. Osud tomu chtěl, že se hned při dopadu zamotal padák Jaroslava Kotáska do větví stromu a přes veškerou snahu jej nebylo možné vyprostit, takže Kotásek zůstal viset a musel nechat padák ve větvích stromů. Druhý člen skupiny, Břetislav Chrastina, se při nočním přechodu přes řeku Jihlavy potýkal s dalším problémem – uplavaly mu boty. Kvůli tomu se od skupiny oddělil s úmyslem sehnat si nové boty a setkat se se skupinou později v Nové Říši. Nicméně, vhodnou obuv se mu nepodařilo najít, a k místu setkání tak dorazil se zraněnýma nohama pozdě. Proto se v noci na 25. května 1944 rozhodl ilegálně přejít na Slovensko, kde se napojil na slovenskou odbojovou organizaci Flóra a následně se zapojil do Slovenského národního povstání ve funkci velitele roty partyzánského oddílu Pavel.

Paraskupina Spelter seskočila v noci ze 4. na 5. května 1944 v blízkosti Kramolína na Třebíčsku.
Dnes na místo seskoku upomíná památník. Od památníku se vydáme směrem ke Kramolínu po cyklotrase č. 5108 a v Kramolíně odbočíme ne cyklotrasu Pivovarská, která nás zavede k rozhledně Babylon. Cesta k ní nás povede zvlněnou krajinou a z jejího vrcholu si prohlédneme okolí. Po návštěvě Babylonu budeme pokračovat zpět do Kramolína k místu, kde se dnes nachází hráz Dalešické přehrady. Zastavíme se, abychom si prohlédli nejvyšší sypanou hráz v Česku a zároveň si připomněli, jak se údolí Jihlavy proměnilo. Přehrada vznikla v 70. letech 20. století a před zatopením bylo údolí Jihlavy hlubokým kaňonem.

Rozhledna Babylon u Kramolína je nejstarší kamennou rozhlednou na Moravě. Má otevřeno o víkendech, o prázdninách denně mimo pondělí.
Cesta pokračuje po cyklotrase Do Dalešic a Hrotovic. Cyklostezka č. 401 nás zavede do Odunce a odtud se vydáme do Myslibořic. Osud rodiny Papulových v Myslibořicích se tragicky propojil s činností výsadkářské skupiny Spelter. Jejich dům se stal klíčovým místem, neboť v něm byla umístěna vysílačka, která zajišťovala spojení s Londýnem. Tato spolupráce s odbojem však nezůstala utajena a vedla k odhalení rodiny gestapem. Dne 16. června 1944 byli všichni členové rodiny Papulových zatčeni a následně, 27. září 1944, popraveni v koncentračním táboře Mauthausen. Na jejich rodném domě dnes nalezneme pamětní desku, která připomíná tuto oběť v boji proti nacistickému režimu.

Parašutisté se ukrývali také v Boňově. Tři občané zaplatili za poskytnutí pomoci parašutistům životem.
Naše putování se blíží k místu, kde se statečný příběh skupiny Spelter tragicky zlomil – k okolí hájovny nedaleko Myslibořic. Právě sem, po navázání prvních kontaktů a ukrývání se v hájence hajného Vitouše Na Vostrých, zamířili parašutisté. Bohužel, jejich činnost neunikla pozornosti gestapa. V osudný den do prostoru u hájovny vtrhly stovky německých vojáků. Při následném střetu padl nový velitel skupiny, Jaroslav Kotásek, a parašutisté zde ztratili veškerý operační materiál. Jen s ručními zbraněmi se Rudolfu Novotnému a Janu Vavrdovi podařilo uniknout.

Parašutisté byli obklíčení u hájenky Na Vostrých u Boňova. Při přestřelce byl zabit velitel skupiny Jan Kotásek.
Přestože po tragickém střetu u hájovny ztratila skupina Spelter velitele a operační materiál, statečnost Rudolfa Novotného a Jana Vavrdy neochabla. Díky dřívějším kontaktům s odbojovými spolupracovníky se jim podařilo ukrýt nejprve v Šašovicích a následně v Želetavě. Získali nové falešné doklady, které jim umožnily pokračovat v ilegální činnosti. S vynaložením značného úsilí a za pomoci provizorně sestavené vysílačky se jim podařilo obnovit spojení s Londýnem. Tito dva zbylí členové Spelteru prokázali pozoruhodné organizační schopnosti, když dokázali sjednotit dvanáct různých odbojových skupin, čítajících přibližně dvě stě členů. Z této spolupráce vzešla významná odbojová organizace, která po válce nesla název Lenka – Jih, přičemž krycí název vysílačky byl Lenka a slovo Jih odkazovalo k Jihlavsku, oblasti jejich působení. Skupina Lenka – Jih byla aktivní až do konce války a operovala na rozsáhlém území od Brtnice až po Moravské Budějovice, přičemž se zaměřovala především na zpravodajskou činnost a provádění sabotážních akcí. Zároveň se jí podařilo zorganizovat shozy úctyhodných devíti tun zbraní a dalšího materiálu, které posílily místní odboj.

Okolí Dalešické přehrady je jako stvořené k cyklistice.
Naši cestu ukončíme v nedalekém Boňově. Právě zde se po Kotáskově převzetí velení uchýlila zbylá trojice parašutistů a navázala kontakt s místním odbojářem Františkem Pelánem. Pelán byl jedním ze tří popravených z Boňova za pomoc parašutistům.
Zdroj: web turistické oblasti Třebíčsko www.destinacetrebicsko.cz