Článek
Správa zámku ve spolupráci s Oddělením dějin hudby Moravského zemského muzea v Brně připravila pro milovníky hudby a historie unikátní výstavu s názvem Maestro Salieri, která návštěvníkům přiblíží život, dílo a především silné vazby skladatele na náměšťský zámek a jeho tehdejšího majitele, hraběte Jindřicha Viléma Haugwitze.
Antonio Salieri: Vídeňský mistr
Antonio Salieri, rodák z italského Legnaga, se ve Vídni etabloval jako vlivná osobnost hudebního světa. Působil jako dvorní císařský kapelník, skladatel a vyhledávaný pedagog, mezi jehož žáky patřily takové hvězdy jako Franz Schubert, Franz Liszt či Ludwig van Beethoven. Salieriho bohaté hudební dědictví čítá na pět desítek oper, instrumentální koncerty, oratoria, sbory, symfonie i komorní skladby, které svědčí o jeho mistrovském ovládnutí kompozičního řemesla a citu pro melodii.

Koncerty na zámku probíhají v krásné barokní knihovně.
Přátelství s hrabětem Haugwitzem a odkaz pro Náměšť
Významnou kapitolu Salieriho života tvořilo hluboké přátelství s hrabětem Jindřichem Vilémem Haugwitzem, majitelem náměšťského panství. Přátelské pouto trvalo od konce 18. století až do Salieriho smrti a vyústilo v několik hudebních dedikací. Snad nejvýznamnějším darem pro Náměšť je Piccolo requiem c-moll, které Salieri věnoval hraběti s osobním dopisem. V něm vyjádřil přání, aby skladba zněla v zámecké kapli jako upomínka a pro klid jeho duše. Událost dokládá nejen Salieriho osobní vztah k Haugwitzovi, ale i jeho návštěvu samotného zámku.

Dominantou Náměště nad Oslavou je renesanční zámek s barokním mostem.
Vernisáž výstavy a světová premiéra
Slavnostní vernisáž výstavy Maestro Salieri proběhne v sobotu 17. května 2025 v 17 hodin v reprezentativních prostorách zámku. Výjimečný večer bude obohacen o světovou premiéru skladby současného rakouského skladatele s českými kořeny Paula Koutnika s názvem Un'altra continuazione de'scherzi armonici, 200 anni dopo. Nová kompozice se inspiruje Salieriho sbírkou tříhlasých kánonů Scherzi armonici vocali, kterou Salieri kdysi dedikoval právě hraběti Haugwitzovi, čímž symbolicky propojuje minulost s přítomností.
O hudební zážitek během vernisáže se postará Trio Aperto ve složení Barbora Šteflová (hoboj), Jan Charfreitag (klarinet) a Pavel Horák (fagot).
Snaha o spravedlivý pohled na Salieriho
Cílem výstavy není pouze připomenout výročí úmrtí významného skladatele a jeho vazby na Náměšť nad Oslavou, ale také sejmout z Antonia Salieriho neprávem ulpělý stín. Ten vznikl vlivem divadelní hry Amadeus a stejnojmenného filmu Miloše Formana, které Salieriho vykreslily v negativním světle jako závistivého intrikána vůči Mozartovi. Výstava se tak snaží o objektivnější pohled na jeho život a umělecký přínos.

Zámek v Náměšti nad Oslavou nabízí tři prohlídkové okruhy.
Výstava Maestro Salieri bude na zámku v Náměšti nad Oslavou k vidění po celou letošní návštěvnickou sezonu a slibuje poutavé nahlédnutí do života a díla skladatele i jeho zajímavého propojení s moravskou historií.
Zdroj: web turistické oblasti Třebíčsko www.destinacetrebicsko.cz