Hlavní obsah

Češi doma nevědomky skladují jmění ve starých haléřích. Sběratelé je vykupují za desítky tisíc Kč

Foto: Depositphotos

České mince

Ne vše, co se vám doma povaluje po zásuvkách jako nepotřebný odpad odpadem, skutečně je. Velkou chybu byste mohli například udělat při vyhazování mincí.

Článek

Myslíte si, že ty staré haléře, co se vám válejí v šuplíku, jsou bezcenné? Možná vás čeká pořádné překvapení! Některé drobné mince z minulého století dnes mají cenu zlata a sběratelé by za ně byli ochotni dát doslova balík.

Drobných mincí se nezbavujte, mohou být opravdovým sběratelským pokladem

O tom, že staré mince mohou být pokladem, svědčí příběh legendární desetikoruny z roku 1993. Tato na první pohled obyčejná mince (ovšem s tak trochu speciálním značením, jak zmiňují stránky Numismatici) je dnes ceněná na statisíce korun. A podobně začínají být vzácné i některé haléře. Ano, máme na mysli právě ty mince, které kdysi končily v dětských kasičkách nebo na dně kapes. A pokud byste je náhodou na takových místech ještě našli, možná budete příjemně překvapeni.

Staré haléře mají hodnotu

Jedním z největších sběratelských skvostů je pětihaléř z roku 1924. Ten je doslova zahalen tajemstvím. Proč? Protože podle tehdejších plánů vůbec neměl být ražen. Něco se ale trochu nepovedlo a několik kusů se proto přece jen dostalo mezi lidi. A teď to nejlepší – nedávno se jeden takový exemplář prodal za 1,67 milionu korun! Šlo o překvapení roku, protože původní vyvolávací cena byla „jen“ 30 tisíc, ale zájem mezi sběrateli ji vystřelil do nebeských výšin.

Ale tím poklady ukryté mezi drobnými mincemi rozhodně nekončí. Nemáte doma třeba dvacetihaléře z roku 1933 nebo tříhaléřové mince z roku 1962? Pokud ano a jako bonus jsou i v perfektním stavu, můžete si za ně přijít až na 10 tisíc korun. A ještě lépe jsou na tom dvacetihaléře z roku 1947 – ty jsou opravdu extrémně vzácné a mohou vám vydělat až 15 tisíc. Jestliže tohle není důkaz, že na té numismatice něco je, tak už nic.

Staré, ale i nové

Sběratelé také šílí po pětadvacetihaléřích z roku 1932, které pocházejí ze zkušební ražby, jak píše web Peníze. Už to samo o sobě je totiž unikum. Jestli se vám někde jeden válí a je zachovalý, lze si za něj odnést více než 100 tisíc korun (stačí jen mít štěstí na kupujícího v aukci). A pokud jde o modernější kousky, také si může vaše peněženka přijít na své. Populární jsou kupříkladu chybně ražené haléře z devadesátých let, přičemž jejich cena se může vyšplhat až ke 200 tisícům korun.

Jaký podobný poklad jste už doma někdy našli?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz