Článek
A to už je pořádný skok oproti současné částce, která je, ruku na srdce, dost tristní. A jak je to možné? Vysvětlení je ve skutečnosti vcelku prosté. Doteď se totiž minimální důchod skládal ze dvou složek – základní výměry (ta v současné době činí 4660 Kč) a procentní výměry, která je už od roku 1996 zaseknutá na 770 korunách, jak uvádí web ČSSZ. Což je, mírně řečeno, ostuda.
Všechno se mění – a výpočet důchodu také
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ale řeklo dost! Podle našeho soudu mu to sice trvalo dost dlouho, ale takové hodnocení nechme raději na jiných. A co se tedy změní? Nově se bude procentní složka počítat jako 10 % z průměrné mzdy.
A to je dobrá zpráva, protože ta dnes činí 45 tisíc korun. A to znamená jediné – minimální penze vystřelí až k 10 tisícům Kč. Dobrá zpráva, že? Ale hned po ní bohužel následuje i ta špatná. Změna by totiž měla přijít až v roce 2026, a to jen v případě, že projde všemi schvalovacími procesy. Takže zatím si senioři prostě musí počkat.
Dřív se pracovalo i v důchodu, dnes už to není nutné
Na druhou stranu si podle nejnovějšího průzkumu Českého statistického úřadu většina příjemců důchodů polepšila.
Pamatujete si, jak ještě před pár lety bylo běžné, že důchodci dál pracovali? Třeba u nás v domě bývalý školník dělal vrátného, sousedka šila oblečení na zakázku a další prodávali v malých obchůdcích. Zkrátka a dobře – kdo mohl, ten si něco přivydělal.
Jenže dnes je situace docela jiná. Podle výzkumu SILC-2024 se ukazuje, že senioři už pracovat nemusejí zdaleka tolik jako dřív. A mohou za to minulé, poměrně velkoryse řešené valorizace.
Jinými slovy, znamená to, že důchody rostou rychleji než náklady na běžné výdaje, takže řadě seniorů už ke spokojenému životu stačí jen a pouze jejich penze. Samozřejmě, neplatí to pro všechny, ale ve srovnání s minulostí jsou na tom důchodci o dost lépe. Tak snad jim to ještě nějakou dobu vydrží.
Co říkáte na takové zlepšení?
Zdroj: Český statistický úřad, ČSSZ, Události247