Článek
Rozdíl mezi průměrnými důchody mužů a žen v Česku je téměř 2 500 korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí by rádo tento rozdíl zmenšilo či ideálně vyrovnalo. Do důchodové reformy proto zapracovalo návrh společného vyměřovacího základu pro manžele. Ten by měl zajistit srovnání důchodů mužů a žen při odchodu do penze. Manželé se na tom však musí dohodnout.
Společný vyměřovací základ srovná výši důchodů
Důchodová reforma zavádí přináší celou řadu změn. Dvěma naprosto klíčovými opatřeními jsou propojení věku odchodu do důchodu s průměrnou délkou života tak, aby každý strávil v důchodu přibližně 21 let, a zpomalení růstu nových důchodů i valorizace těch stávajících. Mimo to, však cílí i na srovnání důchodů mužů a žen, obecně totiž mají ženy doposud nižší důchody než muži.
Řešení tohoto problému vidí navrhovatelé reformy v zavedení společného vyměřovacího základu pro manžele, výše jejich důchodů se tak víceméně srovná. Reforma počítá i s možností zvolit si tento společný základ dobrovolně, využily by jej tak jen dvojice, pro které bude tato změna výhodná. Dle ministerstva práce a sociálních věcí by se měla tato změna týkat jak manželských párů, tak i registrovaných partnerů.
Na důchod je vhodné myslet již v produktivním věku
Jistota starobního důchodu je sice pěkná věc, ale vzhledem k tomu, že se podmínky a výše důchodu stále mění, je více než vhodné nespoléhat jen na stát. Již v produktivním věku byste si měli vytvořit dostatečnou finanční rezervu, abyste v důchodu nestrádali. Ideální je mít pasivní příjem, například z pronájmu nemovitosti či výnosy z akcií.
Hlavní ekonom skupiny DRFG, Martin Slaný, pro web iDnes uvedl: „Kdo si bude chtít udržet relativně slušnou kupní sílu i ve starobním důchodu, musí spořit, respektive investovat.“ Jedním dechem však dodal, že spoření nebude rozhodně vůbec snadné, protože spolu s důchody a průměrnou mzdou porostou i daně. Nízkopříjmové rodiny tak prakticky nebudou mít z čeho si na důchod našetřit. Odpovědí by pak mohly být mikroinvestice.