Článek
Zatímco dřív totiž posílal nově vyrobenou techniku rovnou na frontu, dnes si ji začíná šetřit. Je to vidět například na satelitních snímcích. Svou armádu navíc nejen posiluje, ale zároveň přesouvá její infrastrukturu blíž k hranicím NATO. Stačí se podívat do zpráv zpravodajců – budují se nové základny, rozšiřuje železnice i velitelská centra.
Zní to možná dramaticky, to přiznáváme. Ale všechno to zkrátka a dobře vypadá tak, jako by se Rusko chystalo na další válku – a tentokrát s nikým menším než se Západem jako takovým.
„Jste naším cílem,“ vzkazuje Medveděv
V posledních týdnech se navíc značně přiostřily i výroky ruských představitelů. Například Dmitrij Medveděv, bývalý prezident a dnes jeden z nejsilnějších hlasů v Kremlu (byť to na chvíli vypadalo, že byl takříkajíc odstaven), neváhal podle informací ze stránek Newsweek pohrozit evropským zemím preventivními útoky. Vše samozřejmě pod záminkou „obrany ruských zájmů“ – jak jinak.
A bohužel stále ještě není všechno. Podle amerického deníku Wall Street Journal už totiž Rusko reálně buduje nové vojenské centrum v Petrozavodsku, tedy víceméně hned za finskými hranicemi. Plánuje tam prý umístit desítky tisíc vojáků – válku s Finskem si koneckonců jednou už vyzkoušelo. Asi by nebyla žádná novinka, kdyby se pokusilo celý konflikt rozpoutat znovu.
1,5 milionu vojáků a 6 % HDP na armádu
Ovšem analytici neváhají jít ve svých odhadech dál. Podle nich se ruská armáda rozrůstá mnohem rychleji, než očekávali. Ještě před invazí měla kolem milionu mužů ve zbrani, teď ovšem míří už ke 1,5 milionu. Samozřejmě je otázkou kvalita vycvičených vojáků, ovšem leckdy stačí i dostatečně velké množství.
A stejně tak rostou i vojenské výdaje – z původních 3,6 % HDP, které Rusko na zbrojení vynakládalo na začátku války s Ukrajinou, na více než 6 %. To je skoro dvakrát tolik. Pro srovnání – většina zemí NATO se zatím snaží dostat aspoň na 2 %, a to včetně nás. A to opravdu není dobrá zpráva. Bohužel čekání by se teď Evropě nemuselo vyplatit. Bohužel debaty o zvýšení rozpočtu na obranu obvykle narážejí na voličskou nevoli. Bohužel se obáváme, že se nám tenhle humanismus a snaha o šetření na špatném místě jednoho dne opravdu nehezky vymstí.
Jak se na současnou situaci v Rusku díváte vy?
Autorský text, Wall Street Journal, Newsweek