Hlavní obsah
Lidé a společnost

Mezi lidmi koluje falešná zpráva o skryté funkci zadávání PIN kódu pozpátku u bankomatu

Foto: Freepik

Platební karta

Internet je plný zaručených rad a triků, které se tváří jako geniální řešení běžných problémů. A týká se to i práce s bankomaty a platebními kartami.

Článek

Internet je plný hoaxů a jedním z těch nejdéle žijících je tvrzení, že pokud vás někdo přinutí vybrat peníze z bankomatu, můžete zadat svůj PIN kód pozpátku a bankomat automaticky přivolá policii, vyfotí pachatele a zablokuje výdej hotovosti.

Zadat PIN pozpátku? Co se stane, když to uděláte?

Tahle falešná zpráva koluje po internetu podle webu SeznamZprávy už od roku 2006, ale její původ, jak už to u takových úporných mýtů bývá, sahá ještě dál. Možná vás překvapí, že tahle technologie byla skutečně kdysi navržena, a dokonce existuje patent na tzv. „Safety PIN“. Jenže nikdy nebyl uveden do provozu.

Tahle zpráva může přijít i vám

Obvykle začíná tenhle hoax jednoduše, na mail vám prostě přijde něco takového: „Jakmile se ocitnete v situaci, kdy jste přinuceni násilníkem a musíte pod nátlakem vybrat peníze z bankovního automatu, zadejte svůj PIN opačně: tzn. od konce → např. máte-li 1234, tak zadáte 4321 a automat vám peníze přesto vydá, ale též současně přivolá policii, která vám přijede na pomoc. Tato zpráva byla před nedávnem vysílána v TV, přesto ji využili doposud jen 3 lidé, protože se o této skutečnosti mezi lidmi neví.“ Podle webu Hoax má tato zpráva ještě několik dalších variant (včetně slovenských), ale v zásadě jde vždy o to samé.

Automatická ochrana u bankomatu neexistuje

Česká spořitelna už v roce 2009 varovala, že jde o nesmysl. I další banky a bezpečnostní experti opakovaně potvrzují, že žádná taková funkce nikdy nefungovala. „Zpráva o tom, že zadání PIN do bankomatu odzadu umožní výběr hotovosti a zalarmuje policii, je zcela nesmyslná. Ke každé kartě patří jedinečný PIN. Pouze správně zadaný PIN umožní provádět v bankomatu transakce s kartou. PIN kód zadaný odzadu je chybný PIN kód a nelze po jeho zadání provést jakoukoli transakci, tj. ani výběr hotovosti,“ uvedla k tomu Česká spořitelna.

Kde se vzal hoax o PINu pozpátku?

Možná si říkáte, kdo na tenhle nesmysl přišel? Jenže ono to na první pohled jako nesmysl nevypadalo. V roce 1998 si bývalý vojenský policista Joseph Zingher nechal patentovat systém, který by umožnil přivolání pomoci zadáním PINu v opačném pořadí. Tento nápad prakticky vzápětí představil několika bankám, ale žádná ho nikdy nezavedla.

Důvod byl jednoduchý, systém měl zkrátka a dobře příliš mnoho chyb a praktických překážek. PINy například nejsou vždy „reverzibilní“. Třeba PIN 6886 prostě pozpátky nenapíšete. Navíc by útočník mohl na pokus o zavolání pomoci reagovat nepředvídatelně, nejspíš s ještě větší agresí. PIN pozpátku se tedy rozhodně zadávat nevyplatí, nic tím nezískáte.

Co na tento hoax říkáte vy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz