Článek
Nejde o zákaz samotného mléka nebo cukru (tak daleko pravomoci EU opravdu nesahají) – ale o způsob, jak jsou baleny. Ty známé jednoporcové plastové kelímky se smetanou nebo pytlíčky s cukrem totiž mají dostat definitivní stopku.
Co za tím stojí? Opět ekologie
Od února totiž vstoupilo v platnost nové evropské nařízení o obalech a obalových odpadech, tzv. PPWR. Jedním z jeho cílů je omezit zbytečný plast, který poté končí jako odpad, a přitom je těžko recyklovatelný. A hádejte, co je na seznamu? Ano, mimo jiné právě jednorázové plastové obaly na ochucovadla – tedy malé smetánky, mlíčka a cukry (jakoby už předtím nestačil zákaz plastových brček, které podle naší redakce zkrátka a dobře dodnes nemají plnohodnotnou a pohodlně použitelnou náhradu).
A i když úplná účinnost tohoto nařízení začne až v polovině příštího roku, už teď je jasné, že to každodenní zvyky tisíců lidí nenávratně změní. Například na servírování běžné kávy v letech jsme opravdu zvědaví. Hotely, kavárny, restaurace a bary budou muset chtě nechtě přejít na různé alternativy – třeba větší dávkovače, skleněné lahvičky nebo papírové obaly.
A ještě jedno překvapení z Bruselu
A když už jsme u evropských změn, naše redakce varuje i před novinkou ze silnic: Zákaz řízení, který dostanete v jedné zemi EU, by totiž měl nově platit nejen tam, kde jste ho takříkajíc „slízli“. EU právě teď chystá novelu, která rozšíří platnost zákazu řízení na celý evropský prostor. Takže pokud dostanete stopku v jedné zemi, bude platit všude, jak píše web Europa.
Bude tedy konec přestupkům na zahraniční dovolené, které se vám do domácího řidičáku tak nějak zapomněly propsat. Kdo ví – třeba to potom na silnicích bude vypadat o něco lépe. A to i na těch našich (koneckonců o zvycích některých východních šoférů by se podle našeho názoru daly leckdy doslova vyprávět legendy).
Jak vnímáte tyto zákazy vy?
Zdroj: Autorský text, Eur-lex, Europa, Události247