Článek
Důchodci si na současnou vládu často stěžují a není se čemu divit. Tím, že vláda slibovala vyrovnat státní rozpočet nebo jej dostat dokonce do plusu, peníze nazbyt nemá a důchody tak logicky nemůže zvyšovat tak, jako ta předchozí. Bohužel ale ani ten rozpočet se vyrovnávat příliš nedaří. Důchody nicméně sice stále rostou, dle MPSV jsou na historickém maximu, v lednu 2025 je průměrný starobní důchod 21 080 Kč. Zvyšují se však jen v rámci řádné valorizace.
Mimořádný bonus 5 000 Kč pro důchodce
Důchody se tedy sice zvedají, ale jejich růst je pomalejší, než tomu bylo za Andreje Babiše, který se (snad i díky těmto krokům) u osob důchodového věku stále těší poměrně velké oblibě. Na důchodce dle serveru iDnes cílil vždy. Jejich podporu si získal i různými mimořádnými dávkami, například plošným příspěvkem 5 000 Kč jako náhradu za stres v době covidu. Tzv. rouškovné tehdy dostali všichni důchodci bez rozdílu.
Plošné mimořádné dávky jsou minulosti
Za Babišovy vlády rostly mnohem rychleji i samotné důchody, Babiš sám často zmiňoval, že je zvýšil o celou třetinu. Fialova vláda však má jiné priority, především investice a dlouhodobou stabilizaci financí. Fiala sám ve vládním projevu zdůrazňoval, že se snaží podniknout takové kroky, aby bylo možné „v horizontu několika let restartovat Českou republiku“. Rozhodně tedy není možné počítat s nějakými mimořádnými bonusy či příspěvky.
Hojně diskutovaným tématem je v posledních měsících i důchodová reforma, která nejen, že zvýšila strop odchodu do důchodu z 65 na 67 let, ale také snížila růst i valorizaci důchodů jako takových. Vláda si od tohoto kroku slibuje spravedlivější důchodový systém, který bude dlouhodobě udržitelný.
Důchodový bonus
Snad jedinou částkou navíc, na kterou mají starobní důchodci nárok je tedy důchodový bonus. Nejedná se však o plošnou dávku. Tento speciální příspěvek se totiž týká pouze osob, které byly v odboji, zúčastnily se květnového povstání v roce 1945, či jim byla přiznána soudní nebo mimosoudní rehabilitace.
Nárok na něj mají nejen tyto osoby samotné, ale i jejich vdovy či vdovci. Výše tohoto příspěvku byla v lednu 2025 zvýšena o 6 % na 2985 Kč měsíčně, a to pro osoby ve starobním a invalidním důchodu. Pro vdovy a vdovce po těchto osobách pak na 1493 Kč měsíčně.
Zdroj: MPSV, iDnes, Penize, Tripartita, Vláda ČR