Článek
Jednou z těch hlavních je samozřejmě každoroční povinnost zaplatit daň z nemovitosti. Letos byl termín poměrně velkorysý – daň bylo možné uhradit až do 2. června. Jenže pokud jste zapomněli nebo platbu odkládali, anebo jste si jednoduše nepohlídali, zda vám z účtu opravdu odešla (a k chybě přitom může dojít až nečekaně snadno), už vám naskakuje penále. A stát si pro své peníze rozhodně umí dojít.
Daň z nemovitosti 2025: Jaké byly podmínky?
Pojďme si to nejdřív trochu zrekapitulovat. Do letošního června měla většina vlastníků nemovitostí povinnost zaplatit daň v plné výši (tu jim samozřejmě předtím vyměřil příslušný úřad). Jedinou výjimku dostali ti, jejichž daň přesáhla částku 5 000 korun – ti si ji totiž mohou rozdělit na dvě splátky, přičemž ta druhá musí být uhrazena do 1. prosince (není tedy možné poslat všechny peníze právě až během tohoto termínu, první polovina měla státu na účet přistát právě už 2. června).
A bohužel musíme konstatovat, že stát není v tomto případě zrovna trpělivý věřitel. Každý den prodlení vás totiž stojí 0,05 % z dlužné částky, a sankce může tímto způsobem narůst až na 0,5 % (maximálně však může jít podle našeho zjištění o 30 000 korun). A to už není částka, nad kterou by člověk mávnul rukou.
Jaké potíže vám hrozí, když nezaplatíte?
Jenže tím vaše případné problémy nekončí. Kromě toho, že vám už řadu dní naskakuje na vašem pomyslném státním účtu poměrně nepříjemná pokuta, může vám při delším prodlení dokonce hrozit i exekuce. Finanční úřad totiž může vymáhat dluh rovnou z vašeho bankovního účtu. A nezáleží na tom, zda státu pošlete jen část dlužné sumy nebo pošlete třeba jen omylem špatnou částku (kupříkladu ve stejné výši jako minulý rok, i když se vám výše daně mezitím změnila). Úřady mají systém, který každý nesoulad okamžitě zaregistruje – a na vás už tak budou čekat následky.
Takže i když si myslíte, že jste vše řádně zaplatili, ale třeba jste popletli variabilní symbol nebo omylem zaslali o stovku míň, může to být problém. Doporučujeme si tedy raději vše dvakrát zkontrolovat a případně se na vše potřebné doptat na úřadě – jinak vám může brzy přijít opravdu nepříjemný dopis.
Stihli jste svou daň z nemovitosti zaplatit včas, nebo jste na to málem zapomněli?
Zdroj: Autorský text, FinančníSpráva, ZákonyProLidi, MojeDaně