Článek
Plíseň je nejen nevzhledná, ale představuje také velké zdravotní riziko. Značné nebezpečí představuje zejména pro osoby s oslabeným imunitním systémem, alergiemi nebo respiračními onemocněními. Boj s plísní může být zdlouhavý, ale vyplatí se v něm vytrvat. Dobrou zprávou je, že plíseň jde odstranit i bez použití chemie a to pomocí prostředků, které máte s nejvyšší pravděpodobností doma.
Prevence je základ
Plísním se daří zejména ve vlhkém prostředí, proto se nejčastěji objevují v koupelnách, v zimě kolem oken a ve starých domech za skříněmi, které jsou přisunuté těsně ke zdi či za postelemi. Důležitý je proto nejen pravidelný úklid, ale i časté větrání a v případě velké vlhkosti i používání odvlhčovače vzduchu, abyste šíření plísní zabránili.
Spory plísní se ve vzduchu nacházejí vždy, ale pokud je jich mnoho, mohou způsobit zdravotní problémy. Proto je důležité držet jejich koncentraci na minimu. Dýchání plísní totiž může způsobit alergické a respirační příznaky, jako kýchání, rýma, svědění očí a kůže, vyrážky či zhoršení astmatu. Mohou vyvolat i infekce dýchacích cest a jak upozorňují zdravotníci z webu Rehabilitace, mohou způsobit i neurologické problémy, jako jsou bolesti hlavy, únava a zmatenost.
Jak na plíseň bez chemie
Existuje hned několik účinných způsobů, jak se zbavit plísní bez použití chemických prostředků. Mezi ty nejčinnější patří:
- Ocet: Ocet je přírodní dezinfekční prostředek, který dokáže proti plísním účinně bojovat. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a nastříkejte na postižené místo. Nechte působit několik hodin a poté otřete hadříkem.
- Jedlá soda: Jedlá soda je dalším skvělým prostředkem proti plísním. Odborníci z DampSolving vysvětlují, že jedlá soda zabíjí plísně tím, že je vystaví zásaditému prostředí (vysoké pH), ve kterém nemohou přežít. Stačí smíchat sodu s vodou do pasty, tu nanést na plíseň a nechat ji několik hodin působit. Poté opět otřete.
- Čajovníkový olej: Olej z čajovníku (Tea tree olej) má silné antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Smíchejte několik kapek tea tree oleje s vodou a nastříkejte na plíseň. Nechte působit a poté otřete.
- Citrónová šťáva: Citrónová šťáva je přírodní bělidlo a dezinfekční prostředek. Postup je stejný jako v předchozích případech. Nastříkejte citrónovou šťávu na plíseň a nechte působit několik hodin. Poté otřete hadříkem.
- Peroxid vodíku: Peroxid vodíku se běžně používá k bělení a dezinfekci, je to však i ekologická alternativa k chemickým čisticím prostředkům. Dobře účinkuje i proti plísním a bakteriím. Postupujte jako v předchozích případech, ale nechte jej působit jen několik minut. Je důležité jej používat opatrně, protože ve vyšších koncentracích může být dráždivý.
Zdroj: Rehabilitace, DampSolving