Hlavní obsah

Nejkrásnější fotografie planety Země, kterou kdy lidstvo pořídilo: Nový snímek fascinuje celý svět

Foto: NASA / Public domain

Astronaut ve vesmíru

Pohled na Zemi z vesmíru je něco, co si většina z nás může jen představovat – ale astronaut Donald Pettit nám to dokonce vyfotil.

Článek

Tento zkušený astronaut a vědec aktuálně pobývá na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a na svém Instagramu pravidelně sdílí dechberoucí snímky naší planety i okolního vesmíru. Opravdu stojí za to je vidět.

Světla Země v pohybu: Nejnovější snímek, který fascinuje svět

Pettitova poslední fotografie, která upoutala obrovskou pozornost, zachycuje světla lidské civilizace rozprostřená po povrchu Země. Jenže málokoho to na první pokus napadne. Na první pohled vypadá snímek jako umělecké dílo – světelné žíly měst, temnota oceánů a jemné náznaky atmosféry. Ano, to vše dohromady tvoří pohled, který doslova bere dech.

Bez dobrého fotoaparátu by to nešlo

Ale nemyslete si – kromě umu potřeboval tenhle vesmírný šikula i pořádnou technologii. ISS totiž obíhá Zemi neuvěřitelnou rychlostí 28 000 km/h, takže kdybyste se o podobný snímek pokusili vy, dostali byste jen nějaké nezřetelné šmouhy. Ovšem Pettitův fotoaparát dokáže tuto rychlost „stabilizovat“, když fotografuje hvězdy a vesmír. Ale na snímcích Země je rychlý pohyb ISS jasně vidět. Právě díky němu se světla měst na snímcích protahují do oněch fascinujících světelných pruhů.

Místo, ze kterého Pettit tuto fotografii pořídil, je však unikátní neméně. Stanice ISS obíhá Zemi ve výšce cca 400 km a naši mateřskou planetu oběhne přibližně za 90 minut, což znamená, že astronauti na ISS zažijí 16 východů a západů slunce denně.

Donald Pettit – opravdová legenda mezi astronauty

A kdo je vlastně člověk, který tuhle úžasnou fotografii pořídil? Když se v září 2024 vydal na svou další misi, stal se nejstarším člověkem v historii, který absolvoval dlouhodobý pobyt na ISS.

  • Věk při startu: 69 let a 4 měsíce
  • Aktuální úkoly: Vědecké experimenty, fotografování Země, údržba ISS
  • Koníček: Astrofotografie

Doopravdy hezký životní medailonek, že? Mimochodem, předchozím rekordmanem byl podle webu Astro Michael Barratt, který byl při svém příletu na ISS v březnu 2024 stár 64 let a 11 měsíců. A pokud chcete vídat vesmír očima astronauta pravidelně, pak jednoduše sledujte Donaldův Instagram, kde sdílí unikátní snímky naší planety z oběžné dráhy, na které strávil už tolik času. Jeho fotografie vám ukážou svět z opravdu unikátní perspektivy, kterou byste jinak nikdy nezažili.

Kdybyste měli šanci letět na ISS, co byste chtěli vidět jako první?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz