Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nejoblíbenější PIN kódy na platebních kartách představují nebezpečí. Zloději je uhodnou raz dva

Foto: Freepik

Bankomat

Ochrana peněz, které máme uložené na účtu nebo v nejrůznějších aplikacích, by měla být vždy na prvním místě. Přesto někteří lidé podvodníkům přístup usnadňují.

Článek

Přestaňte usnadňovat podvodníkům přístup ke svým penězům. Zkontrolujte si, zda nepoužíváte některý z PINů, o kterých bylo v nedávné době zjištěno, že nejsou právě bezpečné.

Pozor na slabé PIN kódy! Podvodníci je snadno prolomí – tyhle určitě nepoužívejte

Lidé, kteří používají slabé PIN kódy, výrazně usnadňují zlodějům cestu ke svým bankovním účtům. A co hůř, podle studií se stále opakují ty samé číselné kombinace, které jsou až děsivě jednoduché na uhodnutí. Pokud jste si právě vzpomněli na svůj PIN a zarazili se, možná je čas na jeho změnu.

Jaké PIN kódy jsou pro zloděje nejsnazší kořistí?

Společnost Information is Beautiful provedla rozsáhlou studii a odhalila nejčastěji používané PIN kódy. A výsledek? Lidé si s bezpečností příliš hlavu nelámou. Mezi nejčastěji používané kombinace patří:

  • 1223 – naprosto nejpoužívanější PIN vůbec,
  • 1111, 0000, 1212, 7777 – další oblíbené a snadno zapamatovatelné kombinace, které hackeři milují.

Naopak kombinace jako 8068, 8557, 8438 a 9539 jsou mezi uživateli nejméně obvyklé, tudíž bezpečnější. To už teď ale samozřejmě platit nemusí. Pokud tedy některou z výše uvedených kombinací používáte, okamžitě ji změňte – je totiž pravděpodobné, že si vás podvodníci dřív nebo později vyhmátnou – a nebudou se přitom muset ani příliš snažit.

Jak vybrat bezpečný PIN kód?

Použití silného PIN kódu je základní bezpečnostní opatření, ale mnoho lidí popravdě netuší, jak si ho nastavit. Obvykle pak sklouznou k něčemu snadno zapamatovatelnému.

  • Vyhněte se snadno uhodnutelným číslům – žádné 1234, 1111 ani data narození, jak radí TechSvět. Anebo si datum narození zvolte, ale třeba od své prababičky. Taková kombinace nikoho ani nenapadne.
  • Nepoužívejte opakující se číslice – kombinace typu 0000 nebo 7777 jsou extrémně rizikové. Tady žádné výjimky nejsou, tyhle kombinace prostě nepoužívejte.
  • Vyberte náhodnou číselnou kombinaci – ať nemá nic společného s vaším životem (např. PSČ, telefonní číslo apod.). Klidně může jít třeba o PSČ vesnice, kde bydlí vaše oblíbená učitelka ze základní školy. Vy si takovou kombinaci snadno zapamatujete – ale nikoho jiného ani nenapadne ji vyzkoušet.
  • Heslo si zapamatujte, ale nikam si ho nepište – papírek v peněžence s PINem je v podstatě otevřená brána k vašim financím. Pokud už ho musíte napsaný mít, tak ho šifrujte – třeba ke každému číslu přičtěte dvojku nebo něco podobného.

Pokud se těchto pravidel budete držet, pak si můžete být (skoro) jistí, že vaše finance už nikdo ohrožovat nebude.

Jak si volíte PIN kód pro nejrůznější typy přihlášení?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz