Článek
Délka a rozvržení pracovní doby je předmětem mnoha diskuzí. Novinkou je v tomto ohledu například samorozvržení pracovní doby, se kterou počítá novela zákoníku práce. Všichni zaměstnanci včetně brigádníků si tak mohou na základě dohody se zaměstnavatelem rozvrhovat pracovní dobu dle svého vlastního uvážení. Hojně se diskutuje i délka pracovního týdne.
Vývoj v minulosti a současné trendy
Do dob minulých již naštěstí spadá práce šest dní v týdnu, kdy byly povinné pracovní soboty (a školní docházka). Moderní je naopak práce z domu či pracovní týden trvající jen čtyři dny. V některých zemích, například v sousedním Polsku, jak již informoval server iDnes, uvažují nejen o zkrácení délky pracovního týdne, ale i pracovní doby. Místo 40 hodin týdně by lidé mohli pracovat jen 35. Věří, že kratší doba strávená v práci povede k vyšší produktivitě.
Opačný trend ve slunném Řecku
Zkracování pracovní doby je trendem v mnoha vyspělých zemích, proto vás možná překvapí, že některé země jdou přesně opačným směrem. Například ve slunném Řecku prošel loni zákon, který změnil možnou délku pracovního týdne z běžných pěti na šest dní. Účelem je dle Hospodářských novin snížení práce na černo (při navýšení možného počtu pracovních hodin totiž lze legálně mít dvě zaměstnání), a také zmírnění negativních dopadů nedostatku pracovních sil.
Odborářská reakce a kompenzační bonusy
Řekové se ale paradoxně nebouří, tento zákon jim totiž umožňuje pracovat 13 hodin denně a pokud se rozhodnou pracovat 6 dní v týdnu, mají navíc zaručený kompenzační bonus ve výši 40 % hodinové mzdy. Pokud by šestý pracovní den připadl na státní svátek nebo na neděli, je tento příplatek ve výši 115 %.
Odborářům se však tato novinka rozhodně nezamlouvá a přirovnávají nový řecký systém k čínskému nechvalně známému systému 996, tedy k novodobému otrokářství. Lidé v podstatě pracují 12 hodin denně, šest dní v týdnu. V důsledku přetížení jsou tak hlášeny časté kolapsy či dokonce úmrtí zaměstnanců. Řecká vláda a samotní občané však argumentují tím, že se jedná pouze o možnost, ne o nařízené přesčasy, o žádném vykořisťování tak nemůže být řeč.