Hlavní obsah
Obchod a průmysl

Oblíbený výrobce kosmetiky stahuje své produkty z prodeje. Zákazníkům hrozí poškození ledvin

Foto: Freepik

Krém

Máte doma hydratační krém od Bepantholu nebo jejich balzám na rty? Tak radši zbystřete. Výrobce totiž spouští stahování některých svých produktů z prodeje.

Článek

A důvod rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Ve hře je totiž obsah složky, která může při dlouhodobém používání vážně poškodit ledviny.

Není to novinka – ale vlastně je

V kosmetice, hlavně té s ochranou proti slunci, se běžně používá látka zvaná Homosalát. A má v nich poměrně nezastupitelnou roli – funguje totiž jako UV filtr a chrání pokožku před škodlivým slunečním zářením. Jenže podle nových poznatků může být při zvýšené koncentraci nebezpečný pro ledviny – alespoň tak to ukázaly podle webu Elchemy testy na zvířatech.

A protože se zdravím není radno si zahrávat, Evropská unie stanovila pro jeho obsah v kosmetických produktech nový limit: v krémech na obličej smí být Homosalátu jen 7,34 %. Vše nad tuto hranici je teď mimo zákon. Řada výrobců tak musí své výrobky urychleně stahovat z trhu – a mezi nimi i právě značka Bepanthol. Stahování se týká konkrétních šarží těchto výrobků:

• Bepanthol hydratační krém na obličej SPF 25 (50 ml) – šarže: 2310395

• Bepanthol Lipstick (4,5 g) – šarže: 373H, 374H, 374I, 411B, 422C, 423C

• Bepanthol Lipstick bez krabičky (4,5 g) – šarže: 373G, 373H, 423C

Ovšem vy na ně ještě v obchodech narazit můžete. Výrobky s těmito šaržemi se smějí prodávat jen do 30. června 2025. Pak už by měly úplně zmizet z regálů i internetových lékáren, jak píše web INCI Beauty. Do té doby je však jejich prodej povolen – a zákazník si tak může nevědomky koupit něco, co může jeho zdraví poškodit. Tak tady pozor na to.

Proč bychom měli obsah Homosalátu řešit?

Ledviny jsou tichý pracant našeho těla. Bohužel mnohdy začnou zlobit, aniž by člověk hned něco poznal (v klidu i dlouho totiž nebolí). A když už se problémy projeví, bývá už leckdy pozdě. A právě proto je dobré myslet na prevenci. Protože to, co denně nanášíte na kůži, může mít vliv i na vnitřní orgány – a to především ve chvíli, kdy danou kosmetiku používáte dlouhodobě. Takže – pokud vám na zdraví záleží, mějte oči otevřené. A nebojte se zeptat lékárníka, když si nejste jistí. Prevence je totiž vždycky jednodušší než léčba vzniklých obtíží.

Jakou nebezpečnou kosmetiku jste si už někdy pořídili vy?

Zdroj: Autorský text, Elchemy, Ecogolik, INCI Beauty

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Krémy s SPF

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz