Hlavní obsah
Zdraví

Odborníci varují před oblíbenou značkou kosmetiky. Řada produktů může vážně poškodit ledviny

Foto: Freepik

Kosmetika

Dávejte pozor, co si mažete na obličej a rty – v oběhu se objevily kosmetické produkty, které mohou vážně ohrozit zdraví vašich ledvin.

Článek

A to opravdu není podle našeho soudu žádná legrace. Konkrétně jde o krém a balzám značky Bepanthol, které byly ještě donedávna běžně k dostání v lékárnách, a tudíž je řada z nás stále ještě může mít doma (a to bez prošlého data spotřeby). Situace je o to komplikovanější, že výrobce zahájil stahování jen některých šarží – všechny Bepantholy tedy škodlivé nejsou, nutné je kontrolovat malá písmenka na obalu. Důvodem je škodlivá látka s názvem homosalat.

Co je homosalat a proč je to problém?

Homosalat se běžně používá jako UV filtr v opalovacích krémech a pleťové kosmetice. Nebo alespoň donedávna se běžně používal. Jeho úkolem je chránit pokožku před škodlivým slunečním zářením – ale jak už to tak bývá, každá mince má dvě strany. A to se právě ukázalo u nedávného testování. Podle něj může tato látka při vyšších koncentracích poškozovat ledviny, a právě proto Evropská unie snížila jeho povolené množství v produktech pro obličej na maximálně 7,34 %. Není tedy divu, že některé z těch, co jsou už na trhu, normám neodpovídají.

Nové nařízení už vstoupilo v platnost, a od 1. července tak nesmí být výrobky s vyšším obsahem této látky dále prodávány. Ovšem stále ještě je možné je mít doma, proto se hodí vědět, na které šarže se toto varování vztahuje:

• Bepanthol hydratační pleťový krém SPF 25 (50 ml), Šarže: 2310395

• Bepanthol balzám na rty (4,5 g), Šarže: 373H, 374H, 374I, 411B, 422C, 423C

• Bepanthol balzám na rty bez krabičky (4,5 g), Šarže: 373G, 373H, 423C

Co máte dělat, když takový výrobek doma najdete?

Pokud si nejste jistí, jestli se to týká právě vás, zkontrolujte číslo šarže na obalu. Obvykle bývá uvedeno malými písmenky na postranním švu kalíšku nebo lahvičky (případně na dně nádobky – samozřejmě zvenčí). Nebo rovnou zajděte do lékárny a poptejte se – tam už vám poradí, zda je váš krém nebo balzám mezi těmi rizikovými. A pokud tomu tak bude, rovnou ho od vás odeberou k bezpečné likvidaci. Peníze zpět však bohužel nedostanete – na to tentokrát výrobci ani legislativa nepamatovali.

Jakou nebezpečnou kosmetiku jste doma někdy objevili?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz