Článek
Podvodníci se to v poslední době okolo nás jen hemží a bohužel se nevyhýbají prakticky žádné oblasti. A nachytat se mohou i ti, kteří jsou zvyklí si vše ověřovat. Jejich triky jsou totiž stále mazanější.
Jak spoofing funguje aneb podvodníci na drátě – o peníze vás oberou za pár minut
Už jste někdy slyšeli o spoofingu? Možná ne, ale dost dobře je možné, že jste se s ním už setkali. Jde o zákeřnou podvodnou metodu, která dokáže zamaskovat skutečnou identitu volajícího čísla. A věřte, že se nejedná o žádnou novinku – právě naopak, v posledních letech patří spoofing mezi nejčastější a nejzáludnější podvody, které mohou během pár sekund vysát váš bankovní účet. Bohužel není povědomí lidí o tomto typu podvodu tak velké, jak by mělo být, takže se mohou nachytat i ti, kteří jsou opravdu opatrní.
Volající se na první dojem tváří důvěryhodně
Spoofing je moderní trik telefonních podvodníků, kteří se umí vydávat za kohokoliv – bankéře, policistu nebo třeba pracovníka pojišťovny. Díky technologii manipulace s identifikací volajícího (CLI) si podvodník nastaví jakékoliv číslo, které se pak zobrazí na vašem displeji. A když vám volá například vaše banka, samozřejmě hovor zvednete, že? Právě na to podvodníci spoléhají.
A nepomůže vám ani ověření čísla například přes internet – to číslo tam totiž uvidíte, ale nemůžete vědět, že čelíte spoofingu a že volající na druhém konci tohoto podivného drátu nemá s oficiální institucí vůbec nic společného.
Varovat vás může samotná technika hovoru. Jejím cílem je totiž získat citlivé informace. Podvodníci vás například budou ptát na přístupové údaje k účtům, platební karty nebo hesla. A věřte, že s takovými daty si poradí více než dobře. A někteří jdou ještě dál – pod různými záminkami vás přimějí k okamžitému převodu peněz, aniž byste si stačili uvědomit, že jste naletěli. Oblíbeným trikem v poslední době je také převod peněz na údajný chráněný účet, který ve skutečnosti patří podvodníkům.
Na co si dát pozor? Nejčastější triky nenechavců na telefonu
Podvodníci jsou vynalézaví a jejich metody se neustále zdokonalují. Mezi nejčastější scénáře, se kterými se můžete setkat, patří podle webu ČT24 tyto tři:
- Falešný pracovník banky: Pokud se objeví tento scénář, pak vám obvykle tvrdí, že váš účet byl napaden a že potřebuje potvrdit přihlašovací údaje.
- Falešný policista nebo úředník: Snaží se vás přesvědčit o tom, že jste obětí podvodu, a vyžaduje vaši spolupráci (obvykle tedy údaje o bankovním účtu, platebních kartách apod.).
- Falešný operátor: Tento typ spoofingu vám nabídne nejrůznější „bezpečnostní opatření”, při kterých je třeba sdělit citlivé informace (opět například přístup do internetového bankovnictví, údaje k platební kartě apod.).
Jak se bránit proti spoofingu?
Obrana proti této taktice není úplně jednoduchá. Pro začátek si zapamatujte, že po telefonu nikdy nesmíte sdělit žádné citlivé údaje. Banka ani policie od vás opravdu nebude vyžadovat hesla, PINy nebo čísla platebních karet.
A pokud si nejste jisti, zda vám opravdu volá banka nebo jiná instituce, zavěste a zavolejte zpět na oficiální číslo. Jestliže vás skutečně kontaktoval pracovník banky nebo jiné instituce, pak budete zavedeni v systému a vše se dořeší. A pokud ne, zachráníte se tak před podvodem. A nenechte se nalákat na tvrzení podvodníků o časové tísni. Jde o další trik, kterým se vás snaží udržet ve svých spárech.
S jakým typem takového podvodu jste se už někdy setkali?