Článek
Že jsme něco podobného viděli nedávno. Bohužel je to tak – a opět na nás ze sdělovacích prostředků pomrkávají smutné záběry stovek mrtvých tloušťů, pstruhů, ostroretek a dalších druhů, uvádí iDnes. Příčina? Pravděpodobně únik toxických látek – jak obvykle, chtělo by se dodat.
Okamžitý zásah, ale příčina nejasná
Na místo dorazili hasiči, policie, Povodí Odry, inspekce životního prostředí i vodoprávní úřad v opravdu rekordním čase. Ovšem zatím to není nic platné. Přesné příčiny zatím známé nejsou, ale první nálezy ukazují na chemickou kontaminaci. To je bohužel poměrně široký pojem, pod kterým se může skrývat skoro cokoliv.
Připomínka Bečvy je stále živá
Tragédie na Olešné připomíná nedávnou katastrofu na Bečvě, kde po vykolejení vlaku s benzínem zahynuly tisíce ryb. Ano, tomuhle srovnání se bohužel nelze vyhnout. Zatímco na Bečvě rybáři budovali sanační stěny a jímky, na Olešné se zatím omezuje situace jen na odklízení uhynulých ryb. Ovšem pokud se potvrdí přítomnost jedů, což se zatím nestalo, budou nutná podobná opatření.
Tloušť to odnesl nejvíce
Drtivou většinu uhynulých ryb tvoří tloušť obecný, který je velmi citlivý na změny kvality vody. Jeho hromadný úhyn svědčí o tom, že šlo o rychlý a ničivý zásah do ekosystému, kterému se jen tak něco nevyrovná.
Co dál? Cesta je ještě dlouhá
Aktuálně probíhají analýzy vody – ty by měly ukázat, co přesně ryby zabilo, píše na svém webu ČIŽP. A ochotní rybáři dál odklízejí mrtvé ryby a připravují plán obnovy revíru. A to rozhodně nebude hned – naopak. Mluví se spíše o letech než o měsících.
Český rybářský svaz zvažuje vysazení nových ryb, až se podmínky stabilizují – ovšem zatím nikdo netuší, kdy by k tomu mohlo dojít. Nikdo totiž rozhodně nechce, aby nově vysazené ryby začaly hromadně umírat například kvůli zbytkovému množství chemikálií, které se mohou v okolní přírodě držet ještě opravdu dlouho.
Co na tuto tragédii říkáte vy?
Zdroj: ČIŽP, iDnes, Události247