Článek
Archeologové odkryli významné nálezy v oblasti výstavby Pražského okruhu poblíž Nupak, datující se až do pravěku. Osm dlouhých sloupových staveb, starších než sedm tisíc let, bylo předběžně připsáno konci neolitu. Tyto stavby, starší než egyptské pyramidy, svědčí o rozvinuté kultuře a zručnosti tehdejších obyvatel. Výzkum nadále pokračuje, ale jak vědci uvedli již pro deník iDnes, stavbu obchvatu tento výzkum nijak neovlivňuje.
Náhodný nález spustil rozsáhlý průzkum
Kromě výše zmíněných staveb nalezli Archeologové z Akademie věd i skladovací jámy využívané k různým účelům a řadu kamenných nástrojů, které naznačují přítomnost dílny na jejich výrobu. Dále archeologové odhalili osídlení z pozdní doby halštatské a časné doby laténské, tedy období kolem pátého století př. n. l. Jedná se tedy o objev skutečně velmi významný.
Jedním z klíčových objevů bylo deset polozemnic, což jsou jednoduché stavby částečně zapuštěné do země. Tyto nálezy přinášejí poznatky o každodenním životě tehdejších obyvatel, a mají tedy obrovskou historickou a kulturní hodnotu. Vzhledem k rozsahu nálezů se zkoumá i přilehlá oblast.
Nálezy dokazují, že místo bylo strategicky velmi významné
V širší oblasti výzkumu, zahrnující katastry obcí Lipany, Kuří a Nupaky, byly odhaleny artefakty, jejichž stáří sahá od mladší doby kamenné až po středověk. To logicky dokazuje, že místo bylo osídleno dlouhodobě. Mezi těmito nálezy vyniká vesnice, která poskytuje důkazy o přítomnosti vyšší společenské vrstvy, což naznačuje její strategický význam.
Mezi další zajímavé nálezy patří například kamenné sekerky či pravěké výrobky, které potvrzují vysokou úroveň dovedností tehdejších řemeslníků. Tyto objevy pomáhají lépe pochopit výrobní činnost a ekonomiku pravěké společnosti. Tento výzkum skutečně významně přispívá k poznání pravěké a středověké kultury v oblasti Čech, čímž obohacuje historický obraz vývoje lidské společnosti na našem území.
Zdroj: iDnes, ARUP, Události247