Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Rekordní zima na českém území: Nejkrutější mrazy byly naměřeny v Litvínovicích v roce 1929

Foto: Aktron / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zasněžený park

Historicky nejkrutější zima v Česku byla naměřena již téměř před 100 lety. Rekordní mrazy si dokonce vyžádaly oběti na životech. Příčinou byl ledový sibiřský vzduch.

Článek

Příroda dokáže být opravdu krutá. Často se o tom můžeme přesvědčit během zimy. Ale ta, která přišla v roce 1929, neměla obdoby.

Pojem krutá zima nikdy nebyl na našem území aktuálnější než právě v roce 1929. Tehdy umírali lidé i zvířata.

Největší mráz v dějinách: Nejchladnější zima v historii České republiky

Dokážete si představit tak nízké teploty, že zamrzá voda v potrubí, zvířata jsou uvězněna v závějích a každodenní život se stává spíše bojem o přežití? Ne, nemusíte hned myslet na život na Sibiři nebo na Antarktidě. Stačí se vydat na cestu za historií nejchladnější zimy, jaká kdy byla v České republice zaznamenána.

Rekordní mrazy na našem území

Dne 11. února 1929 se do historie zapsala teplota, která opravdu neměla obdoby. Na vlastní kůži byste ji mohli zažít v Litvínovicích nedaleko Českých Budějovic, kde rtuť teploměru klesla na neuvěřitelných -42,2 °C. Tato hodnota zůstává nejnižší teplotou, která kdy u nás byla zaznamenána, jak uvádí web PočasíRadar.

Také na dalších místech panovaly podmínky podobné arktickým, obdobné teploty totiž hlásila i Třeboň a Opava. A dokonce i pražská stanice Klementinum, známá svými rozsáhlými historickými údaji, zaznamenala -27,1 °C, což je jedna z nejchladnějších hodnot vůbec.

Vše potvrzuje i dobový tisk, jak uvádí zpravodajský portál TN. „Běda, kterým došlo palivo a zápalky. Žili celé dny bez ohně, zahrabavše děti a staré lidi do peřin a hader. A vyhazovali sníh, až se vykutali jako krtci.“ A tím to zdaleka neskončilo. „Ve Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu ve svém bytě Tomáš Kubala. Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly tehdejší Lidové noviny.

Proč byla taková zima

Bohužel se sešlo hned několik negativních faktorů. Extrémní tlakové výše nad Ruskem a Běloruskem nasměrovaly ledový sibiřský vzduch do střední a jižní Evropy. Za normálních okolností tu totiž počasí během zimy zmírňuje mírnější atlantický vzduch, ovšem v tomto roce ho ten sibiřský prostě přetlačil. Odhaduje se, že tehdy vymřelo asi 70 % divoké zvěře a životem zaplatily i stovky lidí.

Ovšem meteorologové se domnívají, že skutečné nejnižší teploty v únoru 1929 mohly být ještě nižší, než bylo zaznamenáno. Síť měřicích stanic totiž byla v té době řídká. Například Šumava a Jizerské hory, kde se teploty velmi pravděpodobně mohly dostat ještě mnohem níže, dokonce žádnou neměly. Nikdo tedy přesně neví, jak krutá tato rekordní zima byla. Můžeme jen doufat, že žádná podobná se hned tak neobjeví.

Jak byste si během takové zimy počínali?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz