Hlavní obsah
Práce a vzdělání

S rokem 2025 se mění způsob vyplácení nemocenské. Změny se týkají i OSVČ a zaměstnanců

Foto: Depositphotos

České bankovky

Pokud během letošního roku zastonáte, měli byste se připravit na to, že některé věci už zkrátka a dobře nebudou fungovat tak jako dřív.

Článek

Nemocenská patřila k takovým „státním stálicím“. Vždy jste mohli vědět, co od ní očekávat. To se však během letošního roku výrazně změnilo.

Nemocenská v roce 2025: Co se mění a na co si dát pozor?

Nemoc může člověka zaskočit kdykoliv, a kromě zdravotních problémů s sebou přináší i starosti o finanční zabezpečení. Během pracovní neschopnosti totiž často řešíme, jak pokryjeme běžné výdaje, a zda nám vůbec peníze, které nám dorazí na účet, vystačí na zajištění základních potřeb.

Vyznejte se v chaosu

Proto byste měli vědět, že rok 2025 přináší v této oblasti několik důležitých změn, které se dotknou zaměstnanců, podnikatelů i lidí pracujících na dohody. Bohužel, ne všechny novinky jsou pro pracující příznivé. Na co se tedy připravit?

Nová pravidla pro OSVČ: Vyšší odvody, ale i nové výhody

Podnikatelé a živnostníci si nemocenské odvody platit nemusí. Pokud to však udělají, měli by vědět, že od roku 2025 se minimální měsíční odvody zvyšují na 243 Kč, psal o tom už na podzim web Měšec. Pro někoho je to málo, pro někoho hodně.

Dobrou zprávou však je, že díky těmto odvodům budou mít OSVČ nově nárok i na ošetřovné, což dříve nebylo možné. Ošetřovné se vyplácí například při péči o nemocné dítě či jiného člena domácnosti.

Nemocenská u dohodářů: Nové hranice příjmů

Změny se dotýkají i pracovníků na dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Právě tito lidé často nemocenské pojištění neřeší, protože se na ně dříve příliš nevztahovalo – ovšem to se právě během letošního roku změnilo. Od roku 2025 platí podle informací Deníku následující pravidla:

  • U DPČ bude nárok na nemocenskou už při výdělku alespoň 4 500 Kč měsíčně.
  • U DPP je však hranice mnohem vyšší – musíte si vydělat alespoň 11 500 Kč měsíčně, jinak na nemocenskou nemáte nárok vůbec.

Tato změna může být pro mnohé dohodáře komplikací, protože pokud si nevydělají dostatečnou částku, na nemocenské dávky nedosáhnou – a to ani v nějaké minimální výši.

Přitom právě u dohod je nejistota příjmů často největší. Bohužel nepomůže ani součet několika různých smluv, které dohromady dají vydělanou částku vyšší. Nutnost platby odvodů, a tedy i následný nárok na nemocenskou, se totiž posuzuje u každé dohody zvlášť.

Nemocenská se mírně zvedla, ale není to žádná sláva

Často se slibovalo, že nemocní lidé budou mít lepší podmínky a vyšší náhrady mzdy. A jak to letos vypadá v praxi? Žádné velké změny se podle informací na stránkách ČSSZ bohužel nekonají.

  • Prvních 30 dní nemoci dostanete 60 % průměrné mzdy.
  • Od 31. dne se nemocenská zvedne na 66 %.
  • Pokud nemoc trvá déle než dva měsíce, dostanete 72 % průměrné mzdy.

I když jde o mírné zlepšení, při neustále rostoucích cenách potravin, energií a dalších životních nákladů se jedná spíše o onu pověstnou kosmetickou úpravu, v níž se vlk nažere a koza zůstane celá (pokud tedy do té doby nepojde hladem).

Ve výsledku si tak letos během nemocenské zkrátka a dobře příliš nepolepšíte.

Co si o změnách v této dávce myslíte vy?

Zdroj: ČSSZ, Deník, pracMěšec

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz