Článek
Stát totiž rozhodl, že koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas se nově zvedají na 205 korun měsíčně. Ale pozor – někteří z vás je vůbec platit nemusí. Jen tak sám od sebe vám to stát ale neodpustí, musíte si aktivně zažádat.
Platit nemusíte, když…
A to se vyplatí vědět, protože platit dnes musí každý, kdo má doma mobil nebo počítač s internetem – což má v téhle době snad už i vaše babička v chalupě na samotě. Nestačí už jen nemít televizi, jak to platilo dřív (i když si to řada lidí stále myslí). Doba se zkrátka a dobře změnila a stát už má zatraceně dlouhé prsty.
Kdo má smůlu? Skoro všichni…
Většina lidí se z poplatků nevyvlékne, ani kdyby televizi vyhodila z okna a rádio zapálila (tedy ne že bychom vám něco takového doporučovali). Pokud totiž máte přístup na internet, stát to bere jako přístup k vysílání – a tím pádem povinnost platit. A nespoléhejte se na to, že se to nikdo nedozví, stát totiž dostává informace jak od distributorů elektřiny, tak i od poskytovatelů internetového připojení.
Z toho plyne, že z těchto poplatků se rozhodně nedá jen tak vycouvat. Ale pár cestiček přece jen existuje – i když to podle nás vypadá, že se stát snaží, aby to bylo po všech stránkách co nejsložitější. No však to znáte – když nejde o život, jde o papírování.
Kdo může platbu škrtnout?
Existují tři skupiny lidí, kteří do peněženek sahat nemusí, jak píše na svém webu Česká televize. Tou první jsou nevidomí a neslyšící – tady je to jasné. Do druhé pak spadají cizinci bez trvalého nebo dlouhodobého pobytu – ti v systému nejsou takříkajíc ukotvení, takže jim to prostě projde. Třetí skupinou jsou pak lidé s nízkým příjmem – třeba důchodci. A tady už zbystřete!
Pokud je totiž váš příjem nižší než 2,15násobek životního minima (což je podle MPSV minimální společensky uznaná hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb), máte i vy nárok na výjimku. Jen je potřeba vyplnit příslušný formulář – žádné kouzlení, jen papír s čestným prohlášením a pár údaji. Jen jedno tu bohužel nestačí – to vám říkáme na rovinu. Svůj nárok na osvobození musíte dokládat každého půl roku, jinak to bohužel nejde.
Takže pokud máte menší důchod a doslova počítáte každou korunku, rozhodně se na to podívejte. Možná zjistíte, že zcela zbytečně platíte za něco, co se vás vůbec netýká. A proč platit peníze zbytečně státu, když je vy sami využijete mnohem lépe?
Co na tuhle výjimku říkáte?
Zdroj: Česká televize, MPSV