Článek
Tato změna sice platí už od 1. prosince 2023, ovšem ne každý si jí doposud všiml. Důvod, proč Google postupně uzavírá dlouho nepoužívané účty, je ve skutečnosti velmi jednoduchý – jde o bezpečnost.
Proč Google maže staré účty?
Google se k tomuto kroku rozhodl proto, že neaktivní účty jsou stručně a jasně řečeno mnohem náchylnější k hackerským útokům. Je to vlastně logické – staré e-mailové adresy už v podstatě nikdo nehlídá. Navíc podle webu Trend často nemají silná hesla, dvoufázové ověření ani aktuální bezpečnostní prvky. A když tohle všechno sečtete dohromady, jistě uznáte, že právě to z nich dělá ideální cíl pro krádeže identity, phishing a další podvody. Podle Googlu platí, že:
- Účet je považován za neaktivní, pokud po dobu dvou let nebyl vůbec použit.
- Hrozí smazání, pokud nebylo provedeno přihlášení, sledování YouTube, odeslání e-mailu nebo jakákoli jiná aktivita spojená s účtem.
Google nejdříve několikrát pošle varování, než účet skutečně smaže.
Jinými slovy, pokud jste svůj starý Gmail dlouho nepoužívali, může být v ohrožení. Pokud však přece jen nechcete o svůj Gmail a přidružené služby přijít (i když jste je nějakou dobu nepoužívali), stačí prostě jednou za čas projevit nějakou aktivitu. Google totiž účet nesmaže, pokud ho jakkoliv použijete. Můžete se například:
- Přihlásit do Gmailu a přečíst nebo odeslat e-mail
- Použít Disk Google k nahrání nebo stažení souboru
- Sledovat video na YouTube, když jste přihlášeni
- Sdílet fotografii přes Google Fotky
- Použít Google Vyhledávání, když jste přihlášeni
- Přihlásit se k aplikaci nebo službě pomocí Google účtu
Jednoduché, že? Navíc Google vás před smazáním ještě varuje. Pokud máte totiž u svého účtu nastavený „e-mail pro obnovení“ (což jednoznačně doporučujeme), Google vám na něj pošle upozornění ještě předtím, než k nevratnému kroku vůbec dojde. A to ne jednou, ale nejméně třikrát, jak jsme se v redakci přesvědčili.
Co se stane, když účet smažou?
Pokud se vás výše uvedené týká, ale rádi byste smazání části své internetové historie zabránili, neotálejte. Jakmile totiž Google označí váš účet jako neaktivní a pošle vám několik varování, dojde ke smazání e-mailové adresy, všech uložených e-mailů, souborů na Disku Google a dalších dat, jak potvrzují stránky Senest. A je to nevratné – nepomůže vám kontaktování podpory ani nic podobného. Se záchranou svých dat proto rozhodně neotálejte – mohli byste poté hořce litovat.
Kde používáte nejraději svůj e-mailový účet vy?
Zdroj: Trend, Senest, Události247