Článek
Jenže kdo to udělal, ten prohloupil. Dnes jde totiž o ceněný sběratelský kousek, za který se na aukcích platí desetitisíce korun. Takže pokud ho ještě máte doma, možná netušíte, že držíte v ruce malý poklad.
Hrnek, co měl doma každý – a dnes ho chce každý sběratel
Za socialismu byly hrnky běžným kusem nádobí. Nebylo to nic extra – docela obyčejná keramika nebo porcelán. Vévodil jí jednoduchý potisk a nekomplikovaný tvar. Doma je měl přitom prakticky úplně každý. Vyráběly se ve velkém – dost často nesly značky výrobních závodů Znojmo, Loket, Horní Slavkov nebo Dvory.
A pokud jste si za tyhle pomocníky všedních dnů chtěli maličko připlatit, mohli jste si pořídit i různé motivy – města, zvířata, sportovní kluby, někdy i portréty známých osobností. A zapomenout samozřejmě nesmíme ani na kousky vyráběné na zakázku – třeba pro podniky, výstavy nebo speciální příležitosti. I tak však většinu z nich nikdo nepovažoval za nic výjimečného. Jenže časy se změnily.
Starý porcelán dnes frčí – a dobře se platí
Dnes už jsou v kurzu moderní, minimalistické kousky z designových obchodů – to samozřejmě nelze popřít. V mnoha případech je jejich tvar tak komplikovaný, že komplikuje i samotné užívání tohoto kusu nádobí (v redakci máme například hrnek ve tvaru hlavy tyranosaura, ze kterého se bez pobryndání nedokáže napít snad nikdo).
Ale sběratelé míří docela jiným směrem – pátrají totiž právě po těch starých – často s květinovým dekorem, zlatým ouškem nebo typickým retro potiskem. Typickým představitelem toho, co chtějí, je hrnek z Horního Slavkova s podšálkem. Ten se dnes v některých antikvariátech prodává i za 11 000 Kč. A to mluvíme o jednom kuse! Kdo má doma celý set, ten už sedí na pořádné hodnotě.
Jak poznat, že máte doma poklad?
Ne každý starý hrnek samozřejmě představuje poklad, to ale neznamená, že byste se měli vzdávat. Ty s hodnotou totiž poznáte docela snadno. V první řadě se podívejte na značku na spodní straně – právě ta napoví, z jaké porcelánky pochází. Pamatujte si, že čím starší a známější výrobce tu bude uveden, tím lépe pro vás. Důležitý je i stav hrnku – největší cenu mají zachovalé kusy s originálními dekory, ideálně i s podšálkem.
A co vy? Máte doma ještě nějaké staré porcelánové hrnky – třeba po babičce?
Zdroj: Autorský text, CSAS, TajemstvíPorcelánu, Asociace starožitníků