Článek
Možná máte na půdě poklad
Mnoho lidí má doma značné množství knih po rodičích a prarodičích. Oblíbené kousky se na své majitele smějí z poliček a knihoven, jiné však stále odpočívají na půdách či ve sklepích. Pokud je to i váš případ, možná by stálo za to, tyto staré sbírky projít a podívat se, zda nevlastníte nějaký sběratelsky hodnotný kus. Kromě již zmiňovaných prvních vydání a speciálních či limitovaných edicí jsou více hodnoceny i knihy s podpisem a ideálně i s věnováním.
Roli hraje samozřejmě i stav knihy, knihy v perfektním, nezničeném stavu, s nepoškozenými stránkami a původní obálkou se obvykle prodávají za vyšší cenu. Obecně se dá říci, že čím vzácnější kniha je, tím je sběratelsky cennější. To zahrnuje knihy, které byly vytištěny v omezeném množství, byly staženy z oběhu nebo jsou z nějakého důvodu jiné než běžné verze.
Cenu mají světové i české kousky
Dle serveru Aktuálně je nejdražší knihou, jaká kdy byla vydražena Kniha žalmů zvaná Bay Psalm Book. Aukční síň Sotheby’s v New Yorku ji prodala za neuvěřitelných 14,2 milionu dolarů, což je asi 350 milionů korun. Z těch běžných knih, které byste reálně mohli vlastnit je jednou z nejcennějších například kniha „Hovory lidí“ z roku 1956 od Bohumila Hrabala, která se před dvěma lety dle webu iDnes vydražila za 48 600 Kč. Či ještě lépe série „V říši stříbrného lva“ od Karla Maye, za kterou majitel zinkasoval přes 70 000 Kč.
Nedraží se však jen knihy, ale i filmy, gramofonové desky či časopisy. Zde opět hraje roli stav a v případě sérií, to zda jsou kompletní. Například kompletní ročníky českého týdeníku pro mládež Mladý hlasatel z let 1938 a 1939 se vydražily za krásných téměř 40 000 Kč. Proto doporučujeme před vyhozením nějaké knihy či časopisu ověřit, zda vám nemůže obohatit rodinný rozpočet.