Hlavní obsah

Stát hodlá přísněji hlídat příjemce důchodů. Mnohým hrozí vracení obdržených částek

Foto: Depositphotos

České bankovky

To, že dostanete od státu nějakou dávku ještě neznamená, že ji od vás stát nemůže požadovat zpět. Stačí, aby k tomu měl důvody.

Článek

Stát šlape na paty vybraným důchodcům: Někteří budou muset vrátit peníze z důchodu – a to z nejrůznějších důvodů.

Když důchod není tak úplně váš: Proč musí někteří důchodci své dávky vracet

Představte si, že se jednoho rána probudíte a najdete dopis, který po vás požaduje, abyste vrátili své důchodové dávky. Zní to neskutečně, že? Bohužel pro některé důchodce je to v poslední době holá realita, protože stát zpřísňuje kontrolu nad podvodnými nebo omylem vydanými důchody. Jak ale k takovým chybám nebo podvodům dochází a co byste měli vědět, abyste zůstali na správné straně zákona?

Jaké typy důchodů jsou ohroženy

Stát spravuje několik typů důchodů – a u všech hodlá mnohem přísněji hlídat pravidla. Pozor si dejte, pokud pobíráte některý z těchto příspěvků:

  • Starobní důchod, který se přiznává na základě důchodového věku.
  • Invalidní důchod, poskytovaný osobám, které nemohou pracovat ze zdravotních důvodů.
  • Vdovský nebo vdovecký důchod, který se přiznává osobám, které ztratily manžela nebo manželku.
  • Sirotčí důchod náležející dětem, jež ztratily jednoho nebo oba rodiče.

Zatímco starobní důchody jsou hlídány a vypočítávány velmi pečlivě (a k nejrůznějším omylům tak prakticky nedochází), ostatní kategorie mají mezery, které mohou vést k mnoha nepříjemnostem.

Vdovské důchody aneb co jste možná nevěděli

A spadnout do státní pasti můžete snadno. Málo lidí například ví, že osoba pobírající tento důchod je povinna nahlásit uzavření nového manželství. Pokud tak neučiní, jedná se o podvod. A nemyslete si, že bude stačit, když peníze jednoduše vrátíte, jakmile se stát ozve. I v takovém případě jde o trestný čin a může vám hrozit i vězení, jak informuje web StátníSprávy.

Sirotčí důchody a jejich záludnosti

Sirotčí důchody obvykle končí, když příjemce ukončí vzdělání. Existují však případy, kdy jednotlivci předkládají falešné doklady o zápisu do školy, aby mohli tyto finanční prostředky i nadále dostávat. I to je samozřejmě trestné.

Invalidní důchody také nejsou v bezpečí

Tato kategorie je náchylná k podvodům ze všech nejvíce. Lidé, kteří předstírají nějaké onemocnění (ať už fyzické či psychické), se rovněž pohybují na tenkém ledě. A stát tyto prohřešky postihuje opravdu tvrdě. Podle údajů z ÚřaduPráce například v roce 2015 odhalili úředníci 16 680 případů neoprávněného pobírání sociálních dávek, při nichž celková výše škody přesáhla 103,5 mil. Kč. Není tedy divu, že stát chce v těchto oblastech postupovat mnohem přísněji.

Setkali jste se vy nebo někdo z vašich známých s problémy při vyplácení důchodů?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Vdovský důchod
Sirotčí důchod

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz