Článek
Ministerstvo zahraničí letos zvedá varovný prst hned před pěti zeměmi a radí se jim obloukem vyhnout. A není to kvůli cenám ani službám (což by si zasloužilo samostatnou kapitolu, letos je podle všeho rekordmanem ve zdražování Chorvatsko, jak informoval magazín TN), ale kvůli vážnému bezpečnostnímu riziku.
Na dovolenou jako vždycky? Raději ne
Spousta lidí sází na klasiku – Egypt, Izrael, Libanon… jenže právě v těchto destinacích to teď podle úřadů pořádně vře. Důvodů je mnoho, ministerstvo na svých stránkách konkrétně jmenuje zejména napětí v oblasti, terorismus, možnost únosů nebo ozbrojené střety. Pokud si tedy chcete dovolenou užít bez stresu a strachu, pak si letos raději najděte docela jinou destinaci. Pojďme se ale na jednotlivé oblasti podívat trochu podrobněji.
Egypt: Turistický ráj s temnými kouty
Ano, pyramidy jsou pořád stejně velké, moře průzračně modré a bazény do kafíčkova vyhřáté. Ale zdaleka ne celý Egypt je bezpečný. Pokud chcete být v bezpečí, pak raději vynechte sever Sinajského poloostrova, hranici s Izraelem a odlehlé oblasti Sahary. Někde se totiž můžete dokonce pohybovat nevědomky i po neoznačených minových polích!
Izrael a Libanon: Napětí stoupá
Situace v těchto dvou zemích je dlouhodobě křehká, ale letos je to podle všech indicií opravdu výbušné. V Izraeli se doporučuje vyhýbat zejména pásmu Gazy, Západnímu břehu a severu země. V Libanonu je bohužel rizikových oblastí ještě víc – pozor si dejte především na jih země, syrskou hranici a některá předměstí Bejrútu.
Libye a Sýrie jsou asi nejhorší možností
Obě země jsou prakticky nefunkční státy – a to nepíšeme nijak s nadsázkou. Probíhají tu dlouhodobé konflikty, teroristické skupiny si dělají, co chtějí, a dostat sem při případných problémech pomoc je extrémně obtížné. Do těchto zemí se prostě nejezdí – a pokud ano, tak s velkým rizikem a na vlastní triko.
Řídíte se při výběru dovolené bezpečnostními doporučeními, nebo spíš podle cen a fotek z katalogu?
Zdroj: Autorský text, GOV, TheTimes, Reuters, Travel.State, BusinessInsider