Článek
Šlo to vidět na každém kroku. V ruské kase zamrzly stovky miliard, banky vystoupily ze systému SWIFT a ropné trubky začaly vysychat. Jenže válka běží dál – a sankce, které měly Rusko položit na kolena, se neukázaly zdaleka tak účinné, jak si od nich světové mocnosti slibovaly. A jak to tak vypadá, míč je teď na straně Donalda Trumpa.
Bývalý a možná budoucí prezident USA stál dlouho opodál
To si jistě vybavujete. Žádné nové sankce zavádět nehodlal: „Hlavně, ať to neodnese byznys“ – to bylo jeho hlavní heslo. Jenže poslední raketové útoky Ruska na ukrajinská města mu zřejmě hnuly žlučí. Najednou však pole stanice CNN říká, že Putin „se úplně zbláznil“. A že ony sankce vlastně tak úplně nevylučuje.
Ale mluvit nestačí. Spojenci chtějí činy – a rychle
Koneckonců zmrazených 300 miliard dolarů ruské centrální banky v prvních dnech války mluví za vše. A tím to rozhodně neskončilo. Pak přišly na řadu banky, ropovody a různé exportní kanály. A začala neviditelná obchodní válka. Rusko začalo posílat ropu přes stínovou flotilu tankerů bez vlajek a pojištění. Což ovšem fungovalo vždy jen do té doby, než se některé z těchto plavidel ocitlo na sankčním seznamu. A fungovalo to.
Jen na ropě Rusko od té doby přišlo o 150 miliard dolarů. HDP padá, investoři zmizeli, průmysl zpomaluje – kromě toho válečného, samozřejmě. Jenže jak se ukazuje, stále ještě to nestačí.
Co teď drží Rusko nad vodou?
Jak se totiž ukazuje, bývalý Sovětský svaz je v obcházení sankcí více než dobrý, jak uvádí agentura Reuters. Například technologie dováží přes třetí země – Kazachstán, Uzbekistán a Turecko (mimo jiné). Sice za víc peněz a pomaleji, ale pořád to funguje. Proto Západ uvažuje o dalším zpřísnění, ve hře jsou třeba sankce na titan a uhlíková vlákna, nebo zákaz LNG.
A co na to Trump?
No, jak to kulantně říct… podle našeho názoru zatím jen kličkuje. Pro ostrá slova najde snadno, ale reálně ještě nic nepodepsal. Bohužel právě na něm většina těchto opatření stojí a padá. Pokud ovšem chce být mužem slova a ne jenom baronem Prášilem, měl by konečně přejít od ostrých debat k činům. Situaci v Evropě by to jen prospělo.
Jak se na aktuální politiku protiruských sankcí díváte vy?