Článek
Důchodová reforma je zásadní změnou, která ovlivní budoucnost mnoha občanů. Jedním z nejvýraznějších opatření je postupné prodloužení věku odchodu do důchodu až na 67 let. Toto již teď nepopulární rozhodnutí vychází především z dlouhodobé neudržitelnosti současného systému financování důchodů.
Změny se týkají osob narozených v roce 1966 a později
Změna věku odchodu do důchodu byla hojně diskutovaným tématem, a to již od prvních návrhů důchodové reformy. Dle finální verze se nově věk odchodu do důchodu zastropoval na 67 letech, přičemž mezi ročníky bude docházet k postupnému navyšování, a to vždy maximálně o jeden měsíc.
Tato změna se dotkne osob narozených v roce 1966 a mladších, zatímco lidé narození v roce 1965 a dříve zůstanou u původního důchodového věku a změna se jich tedy nedotkne. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka opakovaně zdůrazňoval, že se jedná o maximální kompromis, který byl výsledkem mnohaměsíčních jednání.
Věk odchodu do důchodu je jen jednou z mnoha změn
Další zásadní změnou je nový výpočet důchodového věku pro osoby narozené po roce 1973. Pro tyto občany bude věk odchodu do důchodu stanoven přičtením kalendářních měsíců odpovídajících rozdílu mezi jejich rokem narození a rokem 1973. První generací, která odejde do důchodu v 67 letech, budou lidé narození v roce 1989.
Součástí reformy jsou i další opatření, včetně zpomalení meziročního nárůstu nově přiznaných důchodů. Ty nyní porostou pomaleji, přibližně o 180 až 200 korun ročně. Kromě toho dochází ještě ke snížení počtu lidí z tzv. náročných profesí, kteří mají nárok na předčasný důchod bez krácení.
Na předčasný důchod bez krácení dosáhne mnohem méně lidí
Nově bude tento nárok omezen pouze na profese ze čtvrté rizikové skupiny, zatímco pracovníci ve třetí kategorii s nadměrnou fyzickou zátěží, chladem nebo horkem již tuto možnost mít nebudou. Místo toho jim budou zaměstnavatelé od roku 2026 povinni přispívat 4 % mzdy do třetího pilíře penzijního pojištění, jak již informovaly SeznamZprávy.
Mezi další přijatá opatření patří zvýšení minimálního důchodu na 20 % průměrné mzdy a zavedení slevy na pojistném namísto přímého navyšování důchodů. Celkem se jedná o dvanáct klíčových změn, které mají za cíl zajistit stabilitu důchodového systému a jeho udržitelnost do budoucna.
Zdroj: ČeskéDůchody, SeznamZprávy, Události247