Článek
Zdá se vám to absurdní? Ale vůbec ne. Přesně s něčím takovým totiž teď koketují v Německu. A důvod? Ten je prostý – jsou jím (jak taky jinak) peníze. Tedy přesněji řečeno – snaha o zlepšení výkonu ekonomiky, která prý ztrácí dech.
Němci pracují nejméně ze všech?
A bohužel na tom dost možná něco bude. Podle čísel z OECD za rok 2023 se němečtí zaměstnanci opravdu moc nepředřeli – v průměru totiž odpracovali jen 1343 hodin ročně. Pro srovnání: lépe na tom byli i Američané – 1705 hodin a Řekové (ano, čtete správně) – 1897 hodin! A tak se v Německu čím dál víc mluví o tom, že pokud si země chce dovolit pořádné investice do armády nebo silnic (které bezpochyby potřebují doslova jako onu příslovečnou sůl), bude muset přidat plyn – a ubrat volna.
Jeden svátek pryč = 8 miliard navíc?
S návrhem přišel Clemens Fuest z mnichovského ekonomického institutu Ifo. Tvrdí, že kdyby se zrušil aspoň jeden státní svátek, mohlo by to přinést navíc do státní kasy až 8 miliard eur ročně. A to už je opravdu slušná sumička. Vše však bohužel není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá – v Německu totiž každá spolková země nakládá s tímhle volnem tak trochu po svém.
Například Bavorsko potěší lidi hned 13 svátky, Bádensko-Württembersko jich má 12 a Sasko s Durynskem po 11. Berlín sice moc svátků nemá, ale letos tam jen v květnu padly na nezbytné „státní“ oslavy tři čtvrtky, což spousta lidí samozřejmě rovnou spojila s volným pátkem a bylo vymalováno. Výsledkem bylo víceméně to, že celý týden šel tak trochu do kopru.
Podnikatelé jásají, odbory zuří
Německá vláda zatím mlčí, ale když se člověk podívá do Dánska, kde v roce 2023 zrušili náboženský svátek kvůli vyšším výdajům na obranu, není to až taková sci-fi. Ano, lidé se tam bouřili. Stejně jako teď v Německu. Desetitisíce jich vyšly do ulic, ale premiérka Frederiksenová trvala na svém. A také svého dosáhla. Takže pokud se bude Německo inspirovat Dánskem, dost možná se brzy dočkáme malého svátečního převratu.
Co byste na podobný postup řekli u nás?
Zdroj: TheEconomist, DW