Hlavní obsah
Zdraví

Většina Čechů vytahuje klíšťata naprosto špatně. Babské rady mohou vést ke zdravotním problémům

Foto: LivingShadow / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Zakousnuté klíště

Jaro a léto sice lákají do přírody, ale taky na svých bedrech přinášejí nevyžádané „pasažéry“ – klíšťata. Stačí chvilka v trávě a malý vetřelec se na vás může přisát opravdu rychle.

Článek

A právě tady začínají potíže – a to nejen s tím, co dělat, ale hlavně jak to udělat správně. Lidé často sahají po osvědčených „babských“ radách, ale ty mohou snadno napáchat víc škody než užitku.

Olej? Mýdlo? Mast? Chyba lávky!

Možná to také znáte – někdo vám v dobré víře poradil, ať klíště potřete olejem, mýdlem nebo ho poťukáte mastí, že se prý samo pustí. Jenže to bohužel není zas tak dobrý nápad. Když se totiž klíště začnete dusit (což se v tomhle případě přesně stane), tak místo toho, aby se v klidu pustilo, může do rány vyvrhnout obsah svých střev. A v něm bohužel často bývá to, co ve svém těle opravdu nechcete, jak píší stránky HealthDirect – původci vážných nemocí jako je třeba klíšťová encefalitida nebo lymeská borelióza.

Jak na to bezpečně? Odpověď je jednoduchá: zmrazit a vytáhnout

A jak tedy na to? Zkuste okamžité zmrazení klíštěte – existují na to speciální spreje, které koupíte v lékárně. Funguje to jako kouzlo – sprej totiž ochladí tohoto nežádoucího parazita natolik, že výše zmíněné riziko ve většině případů opravdu nehrozí.

Až klíště znehybníte, vezměte pinzetu nebo speciální háček (ten rovněž seženete v lékárně) a klíště opatrně vytáhněte přímo, tedy bez jakéhokoliv kroucení a mačkání. A co dělat, když tenhle šikovný sprej nemáte po ruce? Pokud si pamatujete, že pořád je lepší klíště rovnou vytáhnout, než ho dusit nějakou mastí.

Kdy jde opravdu o čas?

U lymeské boreliózy hraje roli každá hodina. Riziko nákazy stoupá podle informací ze stránek MyDr už po 24 až 36 hodinách od přisátí. Proto si zapamatujte tohle jednoduché pravidlo: čím dřív ho najdete a správně vyndáte, tím lépe. Po návratu z výletu se proto pečlivě prohlédněte (nebo požádejte někoho, aby vám s tím pomohl – ne všude si totiž člověk vidí).

A co s klíštětem po vytažení?

Hlavně nešiřte infekci dál. Nejjednodušší je zabalit klíště do papíru, hodit do záchodu a spláchnout. Nebo spálit. Ale v žádném případě ho nedrťte prsty – tím byste se nakonec přece jen mohl nakazit, i když jste předtím udělali všechno správně.

Jak postupujete při vytahování klíštěte vy?

Zdroj: Autorský text, HealthDirect, MyDr

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz