Článek
Výsledkem je jen to, že zatímco některé země střední Evropy už na euro přešly, u nás je stále ve hře spíš teoretická možnost než reálný plán. Jak to tedy aktuálně vypadá?
Euro zatím nebude, ale mluví se o něm víc než kdy dřív
Rok 2025 začal v Česku pořádně zostřenou debatou o euru. Určitě jste si toho také všimli, protože prezident Petr Pavel téma zmínil už ve svém novoročním projevu, kde naznačil, že by Česká republika měla začít podnikat směrem k jeho přijetí „konkrétní kroky“.
A nebyl sám, kdo rozvířil debatu! Už na začátku února totiž tehdejší ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) podnikl odvážný krok – jmenoval (víceméně z ničeho nic) zmocněnce pro přijetí eura. Tento post měl mít na starosti přípravy na zavedení jednotné měny.
Jenže dlouho nevydržel. Ostatní vládní strany totiž s tímto krokem poměrně razantně nesouhlasily, a nakonec byl post úplně zrušen. Možná by se to odehrálo poměrně v tichosti, ovšem média si toho všimla. A poprask byl na světě.
Termín pro euro? Zatím ne
Situace se nakonec vyjasnila v polovině února, kdy vláda vydala oficiální prohlášení. Ministerstvo financí v něm tehdy jasně uvedlo, že Česko zatím žádný konkrétní termín pro přijetí eura nestanoví.
Pro někoho dobrá zpráva, pro jiného naopak pohroma. Češi jsou totiž v otázce eura rozdělení na dvě poloviny. Podle posledních průzkumů je pro přijetí jednotné měny zhruba 45 % lidí, zatímco 50 % je proti, jak píše Wikipedie. Asi nejpřesněji by se tedy dalo říct, že jsou zatím občané ČR v tomto směru maličko nerozhodní. A to rozhodně nesvědčí o ničem dobrém.
A co si z toho tedy vzít?
Vlastně je to prosté. Ačkoliv se tedy euro v posledních měsících dostalo do středu politické diskuze, vláda dala jasně najevo, že v dohledné době se na jeho přijetí žádným způsobem chystat nebude.
A jak to vidíte vy? Měli bychom přijmout euro co nejdřív, nebo je lepší zůstat u koruny?
Zdroj: Wikipedie, MFČR, Události247