Článek
Někdo si práci na benzince představuje jako lukrativní a jednoduchou, jiní jsou přesvědčeni o pravém opaku.
Plat zaměstnanců benzínek překvapil – většina Čechů si ho představuje úplně jinak
Bez těchto zaměstnanců by se země jednoduše neobešla. Pohonné hmoty jsou nezbytnou součástí průmyslu, práce i osobního života. Jsou drahé, o tom určitě nelze pochybovat – a nezáleží na tom, jestli tankujete benzín nebo naftu.
Ovšem hned 40 % z jejich ceny jde „na triko“ státu, jak informoval web SeznamZprávy. Vůbec to tedy neznamená, že lidé, kteří prodávají „královskou“ komoditu, mají ve skutečnosti i královské platy. Většina lidí bývá překvapena, když se seznámí s realitou.
Výplata se liší podle krajů
Rozhodně to však neznamená, že prodavači benzínu napříč celou republikou berou stejně – ba právě naopak. Hned ve třech krajích si vydělají nejvíce. Že sem patří Praha a Středočeský kraj, asi nepřekvapí, ten Jihomoravský by však ˇpozdvižení obočí způsobit mohl, jak uvádí web SvětPrůmyslu. Naopak nejnižší průměrné mzdy najdeme v Karlovarském a Ústeckém kraji.
Na průměr rozhodně nedosáhnou
Ovšem ani v Praze nedosáhnou „pumpaři“ na celorepublikový průměr, který se letos pohybuje přes 45 000 korun. To je mimochodem o 3 000 korun více než loni. Ovšem zaměstnanci čerpacích stanic napříč republikou si o takové mzdě mohou nechat jen zdát. Pokud nemáte žádné zkušenosti a na benzinku nastoupíte jako nováček, můžete očekávat okolo 29 000 korun čistého. Vedoucí pracovníci se pak mohou s platem vyšplhat až k 38 000 korunám, ale i to má k průměru stále daleko.
Bonusy a odměny? Záleží na firmě
Korunky navíc mohou do peněženky přihodit i bonusy a benefity. Mnohé společnosti zkušené pracovníky odměňují jak nejrůznějšími benefity, tak i příjemným finančním bonusem k výplatě. A o jakou částku jde? Průměrně zaměstnavatelé přidávají kolem 500 korun ročně. Za pár let na stejné pozici tedy může být výplata znatelně vyšší.
Něco z tohoto rozdílu samozřejmě „sežere“ inflace, ale i tak si zaměstnanci postupně polepší. Jak je tedy vidět, věrnost jednomu zaměstnavateli se rozhodně vyplácí – a to i na benzinových pumpách.
Co na platové poměry na čerpacích stanicích říkáte vy?
Zdroj: SvětPrůmyslu, SeznamZprávy