Hlavní obsah
Internet, technologie a elektronika

Z Ruska do Česka míří útok, který cílí hlavně na důchodce. Podvodníci využívají i SMS a e-maily

Foto: Dickelbers / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ruská vlajka

Internet je pomocník k nezaplacení – najdete na něm jízdní řád, zaplatíte složenky, přečtete zprávy nebo si zavoláte s rodinou.

Článek

Jenže ten samý internet umí i pořádně zavařit. A právě teď se z něj stal takový malý záškodník. Z Ruska se totiž na Česko valí nová pohroma – počítačoví útočníci, kteří cílí hlavně na ty nejzranitelnější: na seniory.

Kyberútok? Co to vůbec je?

Možná jste už slyšeli v televizi výrazy jako „kyberútok“ nebo „hackeři“. Nejmenované seniorce z našeho okolí připomněl ten druhý výraz nějaké lesní strašidlo – ale ve skutečnosti je to reálné nebezpečí. Jsou to totiž lidé, často řízení ze zahraničí, kteří se přes internet snaží vylákat z obětí peníze nebo získat přístup k jejich účtům.

A podle českých úřadů čím dál častěji tyhle útoky přicházejí z Ruska, jak informovaly Seznam Zprávy. A bohužel ve hře nejsou jen jednotlivci, nýbrž celé skupiny, které znají množství propracovaných triků a využívají důvěřivost starších lidí.

Proč právě senioři?

Protože to na ně bohužel všechny tyhle strategie fungují nejlépe. Ne snad proto, že by byli tak naivní – jen se narodili a žili v době, kdy se lidé mezi sebou tolik neokrádali a kdy se podvody (a to rozhodně nejen ty internetové) tolik neřešily. Jenže dnešní svět je jiný a online prostředí je pro ně doslova minové pole. Nejčastěji na ně číhají tyto nástrahy:

• Podvodné e-maily – tváří se, že jsou od banky, chtějí ověřit vaše heslo.

• SMS od „vnuka“, který naléhavě potřebuje peníze.

• Falešné internetové stránky, které vypadají jako pravé, ale chtějí jen získat vaše údaje (třeba k internetovému bankovnictví).

• „Zaručené investice“, za kterými se však skrývají podvody.

Stačí jedno kliknutí, při kterém vyplníte, co nemáte – a začnou vám mizet peníze z účtu. A čím víc na něm máte, o to víc přijdete.

A co dělá stát?

Podle nás rozhodně ne dost… Policie sice spustila kampaň #nePINdej a radí, jak se chránit. Jenže to všechno běží na sítích – a přiznejte se, má vaše babička třeba Instagram nebo TikTok? V televizi se o tom bohužel skoro nemluví. Žádné informační letáky nenajdete ani na poště, kam většina starších lidí alespoň jednou za čas zamíří. Takže zatímco podvodníci jsou o krok napřed, stát teprve zvažuje, co by mohl udělat. A to je podle nás rozhodně k pláči.

S jakým internetovým podvodem jste se už setkali vy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz