Hlavní obsah
Cestování

V Nasavrkách se oslavil Lughnasad

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Václav Staněk
11. 8. 11:55

V pátek 28. a v sobotu 29. července se v keltském oppidu v Nasavrkách nedaleko Chrudimi slavil svátek Lughnasad. A to již 17. ročník.

Článek

O svátku Lughnasad

V Nasavrkách se nachází keltské oppidum a celý areál zvaný Země Keltů. Je to rekonstrukce oppida, která se nacházelo u Českých Lhotic. Během roku se zde koná mnoho akcí s nejen keltskou tématikou. Mezi ty významnější akce se řadí Lughnasad. Co to vlastně je? Lughnasad je jedním z 8 hlavních keltských svátků. Jeho smyslem je uctít Matku Zemi a poděkovat jí za úrodu, kterou poskytla. Dá se vlastně říci, že se jedná o dožínky. Podle legendy tento svátek založil bůh Lugh na počest své nevlastní matky Taillte, bohyně plodnosti.

Keltové své oslavy dle tradice zahajovali 1. srpna. A oslava to byla pořádná, slavilo se celý týden. Součástí oslav byly například velkolepé trhy nebo děkovné obřady. I takové akce se ale neobešly bez pověr. Kdo se oslav nezúčastnil, byl pronásledován neštěstím. A naopak, kdo se zúčastní, bude mít velkou úrodu a domácí pohodlí. O Lughnasadu se také lidé mohli oddat na 1 rok na zkoušku, zda vztah vydrží.

Vstupné na akci

Ale nyní již k samotné akci. Nejen v předprodeji, ale i na místě, se daly koupit vstupenky ve dvou verzích - základní nebo VIP. Základní vstupné obsahovalo vstup na festival, případně bylo možné koupit balíček této vstupenky s tričkem. VIP toho obsahovalo mnohem více - volný vstup do VIP zóny, ochutnávku medovin, festivalové triko, uvítací drink, plakát nebo letošní novinku, kterou je unikátní kreslený komiks s tématem bójských, galských a dáckých válek. Na tomto místě nutno podotknout, že letos se završoval příběh výše zmíněných válek na festivalovém bojišti, na jejichž motivy komiks vznikl.

Rodinný festival s vyžitím pro každého

Program byl velmi nabitý. Každý návštěvník si tady přišel na své. Po oba dva dny byly připraveny aktivity pro děti. A to ne jen tak ledajaké. Při vstupu do vesničky děti na prvním stanovišti obdržely mapku s několika zastávkami, na kterých plnily různé úkoly. Byl nachystám slalom, výcvikový koutek římských legionářů, střílení z praku a luku nebo například hod oštěpem na slaměné pytle. Po splnění každého úkolu děti získaly kousek mapy. Těchto kousků bylo celkově osm. Cílem soutěže bylo zjistit jméno špióna, který se v oppidu skrýval. A kde se to jméno nachází, děti zjistily pomocí této mapky.

Program byl zajímavý i pro dospělé. Ti mohli navštívit keltskou vesničku, kterou obývali římští legionáři, Kelti, Dákové, Germáni, obchodníci nebo řemeslníci. U každého z nich se dalo zastavit a dozvědět se spoustu zajímavostí z jejich života. My jsme si povykládali s obchodníkem nebo kovářem, kteří vyprávěli odborně a velmi poutavě o dané profesi. Zdrželi jsme se také v ležení Keltů, kteří dojeli až z daleké Itálie. Při debatě s nimi jsme se dozvěděli, že keltský štít vážil cca 6 kilogramů. Dále nám pověděli, že Keltové nosili svůj meč nikoli vlevo, ale vpravo. A to z důvodu bojové formace, kdy šli dva a více Keltové těsně vedle sebe. Tak aby své parťáky nějak nezranili při tasení meče.

Pro zájemce byl přichystán i přednáškový stan, kde přednášející měli nachystané zajímavé přednášky. Poutavá byla například přednáška Naboso v lese, na louce, ale také ve městě, během které přednášející fyzioterapeutka vyprávěla mimo jiné o deformacích nohou nebo o správné chůzi. Další velmi podnětnou přednáškou byla Co se skrývá v naší kostře, během které vystupující antropoložka sdělila spoustu zajímavých informací. Mohli jsme srovnat zdravou páteř a páteř se skoliózou. Dále vyvrátila představu, že lidé ve starověku nebo středověku byli výrazně nižší. Z kosterních pozůstatků vyplývá, že i v této době byly zastoupeny všechny výšky.

Přednášek bylo ale mnohem více. Škoda jen, že přednáškový stan měl menší kapacitu. Lidé seděli na zemi nebo stáli i venku. Ale to není nic neřešitelného.

Děti i dospělí si užili starověké klání nebo historickou bitvu. Smyslem pátečního klání bylo zjistit, který z přítomných válečníků je ten nejlepší. To bylo podmíněno splněním několika úkolů: střelba z luku, běh, při kterém měli oštěpem srážet kolíky představující nepřátele, lov pomyslného kance nebo hod pytle do dálky. Všem přítomným válečníkům se měřil čas. Dále klání pokračovalo soubojem na kládě. Pomocí pytlů naplněných senem měl být protivník sražen. Soutěžilo celkem 17 statečných - 13 válečníků z řad vystupujících a 4 dobrovolníci z řad publika.

Sobotní bitva zakončovala tříletý příběh bojských, galských a dáckých válek. Zajímavostí je, že představitelé Dáků dojeli z Moldávie. Celý příběh těchto válek je námětem komiksu.

Dále z programu probíhal i workshop irských a skotských tanců. Také návštěvníci mohli vidět tance v podání tanečních skupin.

Po oba dny ve večerních hodinách se konaly i koncerty kapel. Vůbec poprvé v Česku vystoupila nizozemská kapela Cesair, a to na tomto festivalu. Dále vystoupili polští Dziwoludy. Své zástupce mělo i Česko, jednalo se o kapely Asonance, Rí Ra nebo Navostro, Vintage Wine, Drunken Weasel či Dick O'Brass.

Zázemí a občerstvení

Pro návštěvníky bylo připraveno parkoviště cca 400 metrů od areálu. Pro držitele VIP vstupenek bylo parkování blíže k areálu. 100 metrů od vstupu se nacházelo stanové městečko. K dispozici byly přenosné WC a žlab s pitnou vodou. Toalety s vodou byly dostupné i v areálu festivalu v Hostinci U Dubového Kelta. V tomto hostinci si návštěvníci mohli koupit oběd: ovocné knedlíky, guláš, těstoviny s rajskou omáčkou a masem nebo kuřecí řízečky. Rovněž zde byla možnost koupě kávy a koláčků nebo perníku.

Bylo zde i mnoho stánků jak s jídlem, tak s upomínkovými předměty. Ve festivalovém stánku bylo možné zakoupit komiks, medovinu, trička nebo kelímky s motivem festivalu. Svůj stánek tu měl i pardubický kraj, který zde propagoval turistické cíle v kraji.

Nabídka jídel byla poměrně bohatá. Na své si přišli milovníci masa i sladkého. Byl zde stánek mléčného karamelu, slané i sladké palačinky, trdelník nebo stánek s pečivem, v dalším stánku se grilovalo maso nebo klobásy. Pro milovníky čaje byl připraven stánek Dobré čajovny. Nechyběla ani možnost koupě alkoholických nápojů. V nabídce byly různé druhy medoviny, například lipová nebo propolisová či mandlová. Pivaři si mohli pochutnat nejenom na kopřivovém pivu.

Zajímavá byla nabídka u stánku Textil postaru, kde nabízeli ručně tkaný textil, nebo u stánku Bosý bod, ve kterém bylo možné zakoupit barefoot boty. Stánků bylo samozřejmě více, své výrobky nabízel kovář Martin Lukaštík, ženy si mohly odnést suvenýr v podobě šperku Daniely Roudné nebo svíčky od Ilony Šimonové.

Slovo závěrem

Určitě se jedná o velmi příjemný nejen rodinný festival. Na své si přišli milovníci historie, děti i gurmáni. Ceny jídel a pití byly více než příznivé. Program festivalu byl skutečně bohatý a bylo z čeho vybírat. Jedinou nevýhodou se může zdát omezená možnost nabíjení mobilních telefonů pro stanaře.

Teď už se můžeme těšit na program dalšího ročníku Lughnasadu, 26.-27.7.2024.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Nasavrky

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz