Hlavní obsah
Zdraví

Klíště se přisálo. Kdy zpozornět a vydat se k lékaři?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz
27. 7. 11:20

Zprávy o kousnutí infikovaným klíštětem se šíří, nicméně většina klíšťat je naprosto zdravá. Nemocemi se můžeme nakazit také jinými parazity sajícími krev.

Článek

Pokud se klíště již zakouslo, jaké jsou prvotní známky nemoci, kterých si můžeme všimnout?

Klíšťata na nás číhají snad na každém rohu, jakmile se udělá trochu tepleji. Přestaneme je vídat až ve chvíli, kdy udeří první mrazíky. Nemocí, které přenášejí, je celá řada, ale prvotní příznaky jsou velmi podobné.

Kdy se jedná pouze o doprovodný příznak kousnutí?

Ve většině případů si kousnutí ani nevšimneme, příznaky zcela chybí. Nicméně u některých z nás se doprovodné příznaky mohou vyskytnout a nemusejí nutně znamenat, že klíště bylo nemocné.

Pokud si všimneme malých tvrdých hrbolků či vředů, jedná se o příznak kousnutí klíštěte, nemusí to ale nutně znamenat nemoc. To samé platí v případě zarudnutí či otoku, pokud se výskyt po 24 hodinách přestal šířit. Jedná se o alergickou reakci, ale v případě rozsáhlého a rychlého šíření je vhodné navštívit lékaře, alergie je příliš agresivní.

A potom tu máme doprovodné symptomy, s nimiž bychom měli okamžitě zajít k lékaři, může se jednat jak o doprovodné symptomy po kousnutí, tak o první symptomy onemocnění. Stav podobný chřipce, bolest kloubů, celková slabost a rychle postupující vyrážka jsou varovné signály, že tělo bojuje ze všech sil.

Kdy začít mít podezření na nemoc?

Hlavním příznakem je vyrážka, která neustupuje. Objeví se do 3-14 dnů od kousnutí, někdy i do jednoho měsíce. Zpozornět bychom měli i tehdy, když se objeví purpurové skvrny a vyrážky, které připomínají terč. Vyrážka se může objevit i na jiných místech než v místě kousnutí. Dalšími příznaky jsou horečka, nadměrná únava, bolesti hlavy až migréna a bolesti svalů i kloubů.

Pokud jste prodělali některou z nemocí, můžete se nakazit znovu.

U nás jsou nejčastějšími nemocemi klíšťová encefalitida a lymská borelióza, avšak obzvláště pokud cestujete do zahraničí, můžete se nakazit dalšími smrtelnými nemocemi. Pokud máte zimnici a žaludeční křeče, pravděpodobně jste se nakazili ehrlichiózou.

Kdy jít k lékaři?

Pokud nemůžete klíště odstranit, při podezření, že klíště bylo přisáté více než 24 hodin, při zhoršení vyrážky, nebo máte-li podezření na nemoc, neotálejte vyhledat lékaře a nechat se vyšetřit.

Jak vytáhnout klíště?

S odstraněním klíštěte neotálejte, klíště nemažte olejem, mýdlem ani jinými látkami.

Kroutit, či vyviklat? To záleží jen na vašem přesvědčení, nicméně vyvikláním klíště méně provokujete a to má menší šanci se pozvracet, čímž máte menší pravděpodobnost na získání nemoci. Je potřeba vyvíjet stále stejný tlak, dokud klíště nebude venku.

Ideálním pomocníkem je speciální pinzeta na vytahování klíšťat.

Klíště si schovejte pro případ, že půjdete k lékaři.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz