Článek
Jak (ne)být divný na netu (Felicia Day)
Z této knihy jsem byla nadšená! Felicia Day je herečka a tvůrkyně webseriálů… a obrovský geek, stejně jako já. Pokud jste někdy měli pocit, že vás vaše zájmy řadí mezi podivíny, tak si knihu přečtěte, ať už Feliciinu práci znáte, nebo ne. Pochopíte, že na tom být „divný“ není vůbec nic špatného a rozhodně v tom nejste sami.
Plusem je velmi uvolněný a čtivý styl psaní, takže knihu budete mít přelouskanou za chvíli a dost možná vám díky optimistickému vyznění vlije novou krev do žil (aspoň v mém případě se to stalo).
Kafe a cigárko (Marie Doležalová)
Marie Doležalová je česká herečka, která se proslavila díky svým rolím ve filmu Pusinky a seriálu Comeback. Ve své knize formou humorných esejí zachycuje nejrůznější okamžiky ze života herečky a poskytuje zákulisní informace, k nimž se člověk živící se „klasickou prací“ nedostane.
Čtenář se tak u knihy nejenom pobaví, ale též dozví něco nového. Kafe a cigárko se čte jedním dechem a bude zajímavé i pro lidi, kteří Mariinu hereckou práci znají jen málo anebo vůbec.
Poirot a já (David Suchet)
Davida Sucheta netřeba příliš zdlouhavě představovat. Pokud jste viděli britský seriál Poirot, který běžel i na českých obrazovkách a vysílal se skoro třicet let, budete vědět, o koho jde. A pokud seriál neznáte, kniha vám pravděpodobně moc neřekne.
David Suchet z ní každopádně vychází jako inteligentní člověk se smyslem pro humor, který si za léta hraní Poirota k této ikonické postavě vybudoval silný vztah. Pro fanoušky seriálu jde o knihu, kterou by si neměli nechat ujít, protože se díky ní o vašem oblíbeném hrdinovi i televizním díle dozvíte mnoho zajímavých informací.
Písně, které mě naučila matka (Marlon Brando)
Marlon Brando byl zvláštní osobnost. Jeden z nejuznávanějších herců 20. století, který vyhrál Oscara a účinkoval v desítkách filmů, byť to vypadalo, že ho herectví zase tolik nebaví, takže když mohl, raději se uchýlil na své milované Haiti (Tahiti). Brando v knize vzpomíná na své komplikované dětství, herecký i osobní život.
Stejně jako u knihy Poirot a já platí, že pokud máte Branda a jeho tvorbu rádi, kniha je pro vás ideální, v opačném případě vám příliš mnoho neřekne. Přiznám se, že si nejsem po jejím přečtení jistá, jestli by mi Marlon Brando byl sympatický, kdybych ho potkala, ale že to byl zajímavý člověk, o tom nejsou žádné pochybnosti!
Můj nádherný svět grotesky (Buster Keaton)
Ačkoliv dnes spousta lidí jeho jméno nezná, Buster Keaton byl jednou z největších tváří němého filmu a natočil spoustu komediálně akčních děl, které dokážou zaujmout i dnes. Jeho autobiografie slouží jako cenný náhled nejenom do pozadí výroby němého filmu, ale také do historického období, které je dávno pryč. Díky tomu z ní dýchá silná atmosféra a je poutavá i pro čtenáře, který Keatona doposud neznal.
A kdo ví? Třeba si po přečtení najdete ke zhlédnutí některý jeho film. Mým nejoblíbenějším Keatonovým dílem je Frigo jako Sherlock Holmes z roku 1924, ale Keaton podařených filmů natočil opravdu hodně.