Hlavní obsah
Knihy a literatura

Tipy knihovnice: 5 knih pro milovníky mytologie

Foto: MythologyArt / Pixabay

Kromě literatury patří mezi mé zájmy mytologie. A když se tyto dvě věci spojí, vznikne z toho spousta zajímavých příběhů. Ve kterých knihách se prohánějí bohové i monstra?

Článek

Zmizení Sáry Lindertové (Kateřina Šardická)

Autorka zabrouzdala do židovské mytologie a folkloru, což se v české literatuře zase tak často neobjevuje. Na knize je sympatické, že se pohybuje na rozhraní psychologického thrilleru a fantasy hororu, protože delší dobu není jasné, jestli se hrdinům opravdu dějí nadpřirozené věci nebo si s nimi pouze pohrává jejich vlastní mysl.

Bonusové body získává kniha pro všechny, kdo žijí v Praze, protože na pražské metro se po jejím přečtení už nebudete dívat stejnýma očima. :) Hlavní hrdinové působí živě a zajímalo mě, co se s nimi stane, takže jsem otáčela jednu stránku za druhou, dokud jsem knihu nedočetla. Zmizení Sáry Lindertové mě zaujalo a mohu doporučit!

Poslední bůh (Lucie Lukačovičová)

Poslední bůh v sobě kombinuje prvky fantasy a historického románu. Doporučila bych ho všem zájemcům o indickou kulturu a místní božstva, protože ta v ději hrají významnou roli a příběh díky tomu působí příjemně exoticky.

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na autorčin styl psaní, ale jakmile se tak stalo, Poslední bůh mě začal bavit a zajímalo mě, co se s hrdiny děje. A troška exotiky neuškodí, zejména když se člověk zrovna nechystá vyrazit někam na dovolenou a chce cestovat aspoň literárně. :) Knihu mohu doporučit, jde zase o něco trošku jiného, co se u českých autorů tak často nevidí.

Prohnaný (Kevin Hearne)

  • první díl série Kroniky železného druida

Tak toto mi sedlo! Atticus O'Sullivan je jednadvacet století starý druid, který žije v Arizoně, vede knihkupectví a snaží se na sebe nepoutat příliš pozornost, protože ho pronásleduje pekelně nakrknutý keltský bůh. Jelikož má Atticus talent dostávat se do potíží, nepřekvapí, když prohlásím, že jeho klid a mír nepotrvají dlouho.

Tak sympatického hrdinu, jako je Atticus, už jsem dlouho neviděla. Moc ráda si přečtu i jeho další dobrodružství. Kniha má spád a nezačne nudit. Závěrečné střetnutí mezi Atticem a jeho protivníkem nezklame.

Ale v konečném důsledku jsou nejdůležitější částí této knihy vydařené postavy a rozvíjející se vztahy mezi nimi. Kromě Attica je to jeho pes Oberon, s nímž Atticus dokáže telepaticky komunikovat (a jde o nejvtipnější části knihy, tihle dva jsou nezapomenutelná dvojka!), či bohyně smrti Morrigan, s níž má Atticus neobvyklý vztah.

Kniha potěší i tím, že po všech těch provařených potvorách, jako jsou upíři a vlkodlaci (byť i ti se v tomto románu objeví a ničemu to nevadí), je fajn číst sérii o zase úplně jiném hrdinovi. Přiznejme si, že druidové se ve fantasy zase tak často neobjevují. A nejenom díky tomu stojí tento román i jeho pokračování za pozornost.

Dcera Sparty (Claire M. Andrews)

Napínavý příběh z prostředí starověkého Řecka, kde se smrtelníci setkávají s bohy. Dafné je mladá bojovnice, která dostane za úkol najít ukradené vzácné poklady. Jejím společníkem se nestane nikdo jiný než bůh slunce Apollo, který postupně přichází o své božské schopnosti. Čas se krátí a cesta k úspěchu je dlouhá a plná nepřátel.

Protože jde o Young Adult, nesmí chybět povinná milostná linka, která se naštěstí vyvíjí organicky. V praxi to znamená, že Dafné a Apollo se nezačnou milovat okamžitě a nepadnou si kolem krku. Ba naopak. Ve skutečnosti ho Dafné ze začátku moc nemusí. Potěší setkání s více řeckými bohy i monstry, přičemž hlavní záporáčka působí chvílemi jako chodící klišé, ale má i děsivé okamžiky.

Autorka kouzlí silnou atmosféru dávno ztraceného světa a přibližuje čtenářům mentalitu starověkých Řeků, zejména pak Sparťanů, neboť Dafné je příslušnicí tohoto bojovného národa. Při čtení mě rušil přítomný čas, který kniha využívá, ale nakonec jsem si na něj zvykla.

Bohové jadeitu a stínu (Silvia Moreno-Garcia)

Po indické, keltské a řecké mytologii tu máme mayskou. A nebudeme troškařit, jedním z našich společníků na cestě tímto literárním dobrodružstvím se stane samotný bůh smrti, proti němuž stojí jeho povedený bratříček. Rivalita mezi božskými sourozenci je v knize vykreslená na jedničku a sázky jsou vysoké. Už proto, že ani jeden z hrdinů se neostýchá ublížit ostatním, pokud to znamená, že dosáhne svého cíle.

Vykreslení podsvětního světa má silnou atmosféru a scény zasazené do věčných stínů, v nichž se prohánějí podivné nestvůry, jsem hltala jedním dechem. Kniha je nicméně čtivá po celou dobu svého trvání. Odehrává se v Mexiku 20. let, kde chudá Kasiopea nevědomky vypustí na svobodu uvězněného boha a musí mu pomoct získat zpět jeho trůn. Pokud neuspěje, zemře.

Pestrobarevný svět, v němž se příběh odehrává, zajímavé postavy, mezi nimiž to jiskří a atmosféra vykreslená do posledního detailu zaručí, že se od tohoto románu hned tak neodtrhnete. Potěší i konec, který se odvíjí jiným směrem, než jak by mnozí očekávali. Třešničkou na dortu pro všechny, kteří rádi čtou i očima, je, že české vydání má nádhernou obálku. :)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz