Článek
Jackaby (William Ritter)
- série: první díl série Jackaby
Svižně napsaná detektivka, která nemá žádný výraznější zápor. Postava detektiva je zcela očividně inspirovaná Sherlockem Holmesem, ale to v tomto případě vůbec nevadí. Interakce mezi detektivem a hlavní ženskou hrdinkou jsou záživné a knihou obratně prostupuje fantasy prvek, který jí dodává šťávu.
Dům fúrií (Madeleine Roux)
- série: první díl série Dům fúrií
Není nad to se během dlouhých večerů ponořit do čtení příběhu o jednom strašidelném domě, jehož obyvatelé jsou poněkud zvláštní… a možná rádi vraždí. Přesně to se dozvídá hlavní hrdinka Louisa v románu Dům fúrií, který si bere to nejlepší z tradice gotických románů a vytváří hustou atmosféru časů dávno zašlých, kdy propojení člověka s přírodou a magií bylo mnohem silnější. Kniha dokáže nejednou překvapit nenadálým zvratem, tak jí dejte šanci.
Má Lady Jane (Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi Meadows)
Fantasy mám ráda, baví mě období vlády rodu Tudorovců, ale doposud jsem nenašla knihu, která by tyto dvě věci spojovala. Má Lady Jane to napravila a nejen díky tomu jde o pozoruhodné dílo, které si zaslouží přečtení. Kniha sice vychází ze skutečných událostí, ale upravuje si je k obrazu svému, díky čemuž dokáže nejednou překvapit i v případě, že víte, co se stalo se skutečnou Janou Greyovou, takzvanou devítidenní královnou, a králem Eduardem VI.
Má Lady Jane nabízí svéráznou interpretaci dějin a srší humorem, takže jsem se u ní skvěle odreagovala tak, jak se to u knih málokdy podaří. Jestli si chcete přečíst historickou komediální fantasy, tento román je skvělá varianta! Ačkoliv na něm spolupracovalo několik autorek, styl psaní nepůsobí rozháraně, což je další plus.
Případ alchymistovy dcery (Theodora Goss)
- série: první díl série Podivuhodná dobrodružství Athénina klubu
Případ alchymistovy dcery je zasazený do Londýna 19. století. Na knize je sympatické, že pracuje s postavami dcer známých hororových hrdinů, jako je například Doktor Jekyll, a nechybí ani legendární detektiv Sherlock Holmes! Detektivní pátrání jsem si vychutnala a bavilo mě objevování složitých povah hlavních hrdinek i jejich předchozích životů.
Román je navíc překvapivě humorný, protože hlavní hrdinky se vzájemně špičkují a občas samy komentují dění na scéně, což je v knize nicméně logicky vysvětleno. Pro romány z Londýna tohoto období mám slabost, takže jestli jste na tom stejně, knihu mohu doporučit.
Spřádači snů (Barbara Erskine)
Nový román mé oblíbené autorky jsem si rozečetla anglicky ve stejnou dobu, kdy vyšel i v češtině. Jak je její oblibou, Erskine propojuje dvě časové linie - rok 787 n. l. a současnost. Zachycuje nelehký život ambiciózní princezny Eadburh, jejíž romance s velšským princem navždy ovlivní její osud.
Kniha se věnuje duchařské tematice a vytváří silné, nejednoznačné postavy. Obě příběhové linky mají dostatek prostoru na to, abyste se o jejich hrdiny začali zajímat a sympatizovat s nimi. Eadburh není tak kladná postava jako druhá hlavní hrdinka, Bea, ale to jí na zajímavosti neubírá.
Plusem je zasazení do krásného srdce britské přírody, jak má ostatně Barbara Erskine zvykem. Pokud jste od ní doposud nic nečetli a rádi byste její dílo vyzkoušeli, Spřádači snů představují výbornou variantu, kde začít - už proto, že česky román publikovali poprvé v roce 2022, takže ho možná ještě v některých větších knihkupectvích seženete.