Článek
Vězněná (Pavel Renčín)
Od optimismu k naprostému zoufalství, aneb tak by se také dala shrnout Vězněná Pavla Renčína. Někteří ji přirovnávali k dílu Stephena Kinga, já možná kacířsky prohlásím, že mi přijde ještě lepší než některé Kingovy knihy.
Především díky rozumnému rozsahu, postavám, na kterých nám v průběhu vyprávění opravdu začne záležet, atmosférickému prostředí, v němž se příběh odehrává (na Šumavu se raději hned tak nevydám), použitému jazyku… jednoduše nemám nic, co bych této knize vytkla a vřele ji doporučuji vám všem, pokud se chcete opravdu bát.
Řbitov zviřátek (Stephen King)
A cenu za nejděsivější román získává… Ze Řbitova zviřátek mi nebylo v průběhu čtení ani po jeho skončení psychicky nejlépe, což dokládá sílu příběhu, který neúprosně hovoří o ztrátě a smrti. Čím méně toho o ději budete dopředu vědět, tím víc si román vychutnáte. Považuji ho za jedno z nejlepších děl, která Stephen King kdy napsal, a vzhledem k celkové kvalitě jeho tvorby to o něčem vypovídá. Výborné a velmi, velmi mrazivé.
HEX (Thomas Olde Heuvelt)
Když už je řeč o románech, které zůstanou v paměti dlouho, HEX je dobrým příkladem. Jde o nefalšovaný horor odehrávající se v malém, izolovaném americkém městečku, které straší duch několik staletí staré čarodějnice a zjevuje se, kde se jí zrovna zlíbí. Navíc, kdo do města jednou vstoupí, již z něj nedokáže odejít. Kniha nabízí intenzivní atmosféru a poutavý příběh, stejně jako detailně prokreslené postavy.
Nejvíc mě na ní kromě stoupající úrovně děsu zaujala skutečnost, že největším zlem jsou v ní kolikrát lidé, nikoliv čarodějnice. Jsou to právě neuvážené lidské činy, které mají schopnost hlavní hrdiny dohnat ke zkáze. Optimistické vyústění v případě HEX neočekávejte, fascinující počtení zato ano.
Zom-B (Darren Shan)
- série: první díl série Zom-B
Nepamatuji si, kdy jsem naposledy tak neměla v lásce literární hrdinku. B., jak se jmenuje, je rasistka, která nevidí problém v šikanování ostatních. Kniha sice vysvětlí, proč je taková, jaká je, ale přesto jsem k ní cítila jen málo sympatií, zatímco čelila hordám hladových zombíků. Ne všechny knižní postavy však musí být příjemné a sympatické, stejně jako ne všichni skuteční lidé jsou dobráci.
Kniha nastoluje svižné tempo, je plná napětí a akce, stejně jako hororových scén, a překvapivý konec ji povyšuje na zbrusu novou úroveň. Jestli jste fanoušky zombíků, ZOM-B byste neměli vynechat.
Černočerná tma (Stephen King)
Stephen King prostě psát umí a v této povídkové sbírce, která obsahuje celkem čtyři příběhy, to dokazuje. Některé z nich koketují s fantastikou, jiné jsou pevně zasazené do reálného světa, ale všechny mají co nabídnout. King prokresluje postavy a jejich činy, které v nejednom případě končí tragicky.
1922 se tak například točí kolem muže, který plánuje zabít svou manželku. Velký řidič se věnuje tématu znásilnění a pomsty. Prodlužování času ukazuje, že uzavřít dohodu s ďáblem není dobrý nápad. A poslední Dobré manželství dokazuje, že ani po dlouholetém vztahu lidé nemusí vždy vědět, koho mají vedle sebe.
I pokud jste od Kinga nikdy nic nečetli, Černočerná tma je dobré místo, kde začít, protože podobně psychologicky propracované a atmosférické příběhy se málokdy vidí!
Divné počasí (Joe Hill)
Synátor páně Stephena Kinga se potatil a je obdobně schopným tvůrcem hororů jako jeho (prozatím) slavnější táta. V této v knize Joe Hill (zkratka pro Joseph Hillstrom King) představuje čtyři delší povídky/novely, které budují silnou atmosféru a v nichž není nouze o napětí ani řádně divné postavy.
Osobně jako nejlepší hodnotím brutálně syrovou povídku Nabito, ale každá z nich má něco do sebe a pokud jste přelouskali všechny Kingovy příběhy a hledáte něco v podobném duchu, již nemusíte pátrat dál.