Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jestlipak víte, že se tyto významné světové osobnosti narodily v Čechách?

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Jména jako Marie Jana Korbelová, Ivana Zelníčková či Eliška Hašková vám možná nic neříkají, ale když vám povím, že se jedná o bývalou ministryni zahraničních věcí USA, manželku budoucího prezidenta a úřednici Bílého domu, budete mít asi jasno.

Článek

Pokud se chcete dozvědět o těchto a dalších slavných českých rodačkách a rodácích víc, čtěte dál.

Madeleine Albright, historicky první žena ve funkci ministryně zahraničních věcí Spojených států amerických, se narodila 15. května 1937 v Praze na Smíchově v židovské rodině jako Marie Jana Korbelová (Körbelová). Ovšem o svém židovském původu se dověděla až po mnoha letech, neboť byla vychovávána v katolické víře.

Vlohy pro diplomacii a politickou kariéru patrně zdědila po svém otci Josefovi, který působil v československých diplomatických službách. Na počátku II. světové války odešla celá rodina (Marie měla ještě dva sourozence) do Londýna. Otec budoucí ministryně působil ve Velké Británii v československé exilové vládě a v této zemi začala malá Marie i chodit do školy.

Po osvobození Československa se rodina vrátila zpět domů, bohužel jen na tři roky, neboť nehodlala žít v komunistickém režimu. A tak v roce 1948 Marie se svými rodiči a sourozenci opustila rodnou zemi natrvalo. Jako svoji novou vlast si rodina zvolila USA, konkrétně stát Colorado. I když Marie alias Madeleine se na čas ještě vrátila do Evropy. Coby studentka pobývala ve Švýcarsku v internátní škole.

Po návratu do Ameriky a studiu politologie se provdala za chicagského novináře a ještě absolvovala postgraduální studium. V manželství se jí narodili tři dcery, dvojčata Anne a Alice a Katherine.

Než se dopracovala k vrcholnému postu ministryně zahraničí, působila jako velvyslankyně USA v OSN. Rovněž se velkou měrou zasloužila o vstup naší republiky a dalších zemí bývalého východního bloku do NATO. A Barackem Obamou byla vyznamenána Prezidentskou medailí svobody, což je úplně nejvyšší civilní americké vyznamenání.

Tato úžasná, milá dáma nikdy nezapomněla na svůj původ, svoji rodnou zemi ani jazyk. Uměla perfektně česky a svoji lásku k Česku předávala i svým dětem a vnoučatům. Kupříkladu v roce 2015 přijela v naprostém utajení společně se šesti vnoučaty do Letohradu, města, kde se narodil její otec a v němž rodina před válkou žila. A nebyla to zdaleka její první návštěva v Čechách.

Významná světová politička, která po celý život jasně dávala najevo lásku ke své rodné vlasti, nás navždy opustila 23. března 2022 ve věku 84 let a zanechala po sobě nesmazatelné stopy v české i světové historii.

V Americe a u politiky ještě chvíli zůstaneme, neboť Ivana Zelníčková, která se narodila 20. února 1949 ve Zlíně, není nikdo jiný, než bývalá manželka Donalda Trumpa. V manželském svazku s budoucím prezidentem žila v letech 1977 až 1992 a narodili se jim tři děti: Ivanka, Eric a Donald.

A jak se obyčejná dívka z Moravy dostala do vysoké společnosti v Americe? Po středoškolských studiích ve svém rodném městě odešla studovat na Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Sportovně nadaná byla odmalička a nejvíce se prosadila ve sjezdovém lyžování, v němž reprezentovala naši republiku na světových závodech.

Jako půvabná vysoká blondýnka se znalostí několika jazyků se uchytila i na přehlídkových molech coby modelka. Již od mládí pokukovala po úspěšných mužích, jejím přítelem byl i Jiří Štaidl. Ten bohužel v roce 1973 tragicky zahynul při automobilové nehodě.

Ivanu už v Československu nic nedrželo a při mezinárodních lyžařských závodech emigrovala do Rakouska. Provdala za svého rakouského lyžařského kolegu, získala rakouský pas a posléze se odstěhovala do Kanady. Tam působila jako modelka.

A jednou jela převádět módu i do New Yorku a tam se do ní zakoukal byznysman z Wall Streetu, jakýsi Donald Trump. Ano, zní to jako pohádka. Obyčejná holka ze Zlína, která si šla tvrdě za svými sny, okouzlila boháče natolik, že byla do roka svatba. Donald byl jejím druhým manželem, zatímco Ivana jeho první manželkou. A dál už to znáte.

Jak už to tak někdy chodí, vztah nevydržel. Po vleklém rozvodu se v roce 1992 vydali bývalí manželé každý svou cestou. Ivana byla poté ještě dvakrát vdaná, ale obě manželství skončila rozvodem. Tato podnikavá žena, pro kterou nebylo nic nemožné, opustila navždy tento svět 14. července 2022 ve věku 73 let.

Mimochodem, její maminka Marie Zelníčková oslavila loni v září na americké Floridě v plném zdraví 98. narozeniny.

A poslední dáma z dnešního trojlístku to dotáhla až do Bílého domu. Vrcholem její kariéry byl post náměstkyně šéfa Protokolu Spojených států amerických. A jak se na takovou vysokou pozici Eliška Hašková, která se narodila 26. března 1941 v Praze, dostala?

Její otec odjel v lednu 1948 původně na dva měsíce služebně do USA. Mezitím proběhl v Československu komunistický převrat a tak se rozhodl, že v Americe zůstane. O rok později zabavili komunisté rodině vilu v pražské Bubenči a Eliščina maminka usoudila, že je nejvyšší čas opustit republiku. Podařilo se jim pěšky přejít hranice a v roce 1950 se Eliška, její maminka a bratr šťastně setkali s otcem ve Spojených státech amerických. O rok později je následovala i babička.

Eliška vystudovala za oceánem střední školu a obor diplomacie na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu. A svoji pracovní kariéru započala rovnou jako úřednice v Bílém domě.

V úřadu prezidenta Forda povýšila na šéfku prezidentské korespondence. Hlavní náplní její práce bylo koncipování prezidentských projevů a dalších textů. O pozici náměstkyně šéfa Protokolu jsem se již zmínila. Tato velice šarmantní dáma působila rovněž v americké sekci OSN.

V manželství s americkým bankéřem Nicholasem Coolidgem se jí narodila dcera Alexandra.

Po pádu železné opony začala Eliška Hašková-Coolidge pravidelně navštěvovat svoji rodnou vlast a později se sem spolu s těžce nemocným otcem přestěhovala natrvalo.

Přestože by si dávno mohla užívat zaslouženého odpočinku, dosud organizuje kurzy etikety, firemního a diplomatického protokolu a sama v nich přednáší. Rovněž se věnuje literární činnosti. V roce 2017 obdržela od prezidenta republiky státní vyznamenání, medaili Za zásluhy I. stupně.

A aby se muži necítili ukřivděni, uvedu zde alespoň jednoho zástupce pánů tvorstva, který se narodil v Čechách, proslavil ve světě a spousta lidí ho má za cizince.

Je jím Ferdinand Porsche, jeden z nejslavnějších automobilových konstruktérů na světě, který spatřil světlo světa 3. září 1875 jako Čech ve Vratislavicích u Liberce. Jeho otec byl zručný řemeslník a Ferdinand byl technicky nadaný ještě víc. V osmnácti letech nastoupil jako učeň do Spojených elektrických podniků ve Vídni. Kromě toho navštěvoval i elektrotechnické přednášky na univerzitě.

A jeho kariéra začala strmě stoupat. Stal se vedoucím zkušebního provozu a roku 1898 dostal nabídku od firmy, specializující se na výrobu kočárů, která experimentovala s výrobou automobilů. Jen pro zajímavost, první automobil který Porsche sestrojil, byl „hybrid“ a konstruktér za něj získal na Světové výstavě v Paříži v roce 1900 zlatou medaili.

Po I. světové válce se Ferdinand Porsche stal hlavním konstruktérem firmy Daimler a v jeho hlavě vznikly projekty velice úspěšných luxusních a závodních automobilů. A to už bylo krůček k vlastní firmě, kterou založil na počátku 30. let minulého století. A ještě před začátkem II. světové války zde vznikla koncepce legendárního vozu Volkswagen Brouk.

Důkazem, že jablko nepadá daleko od stromu, byl Ferdinandův syn Ferry, který po otci zdědil technické vlohy a konstruktérský talent. Z jeho hlavy a dílny pochází například legendární Porsche 911. 

Po válce Ferdinand Porsche žil a působil v Rakousku. Zemřel 30. ledna 1951 při návštěvě německého Stuttgartu, ale jeho odkaz žije dál. Kupříkladu legendární VW Brouk se vyráběl 65 let a prodalo se ho 22 milionů kusů.

Zkrátka, Češi se vždycky dokázali ve světě prosadit. Věřím, že tomu tak bude i nadále.

Zpracováno na základě těchto materiálů: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/madeleine-albrightova-letohrad-navsteva-starosta-fiala.A220324_105522_pardubice-zpravy_lati https://www.databazeknih.cz/zivotopis/madeleine-albright-2150 https://www.ehc.cz/biografie https://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/22261-ivana-trump.html https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/ivanka-trump-babicka-marie-zelnickova-98-narozeniny-prani.A240927_082105_lidicky_potu https://cesky.radio.cz/ferdinand-porsche-otec-legendarniho-brouka-a-rodak-z-vratislavic-nad-nisou-8816870

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz