Hlavní obsah
Cestování

Kytlice – chalupářský ráj, který si oblíbili naši herci

Foto: Věra Vaňková, vlastní foto

Dnes vás zavedu na samý sever Čech, do malebné vsi na úpatí Lužických hor, jež nese poetický název Kytlice. Do konce II. světové války žilo v této oblasti převážně německé obyvatelstvo. Po jeho odsunu obec nezanikla jako mnohé jiné, naopak.

Článek

Nový život jí vdechli Pražáci, kteří si zdejší pohádkové roubené chaloupky začali pořizovat na rekreaci a dali tak základ českému chalupaření. Dnes tu trvale žije přibližně 500 obyvatel, ale v rekreační sezóně stoupá jejich počet minimálně na dvojnásobek.

Jedním z úplně prvních chalupářů v Kytlici byl legendární herec Vlastimil Brodský, který kouzlo tohoto horského kraje objevil již jako šestadvacetiletý mladík v roce 1947. Po rozvodu svoji kytlickou chalupu přenechal manželce se synem Markem, který ji obhospodařuje dodnes.

Sám si koupil jinou v nedaleké vísce Slunečná, kterou opečovával se svojí druhou ženou, rovněž herečkou, Janou Brejchovou. Později zůstal v chalupě opět sám a v roce 2002 tam ukončil svůj život výstřelem z legálně držené zbraně. Bylo mu 81 let. Tak se mu nakonec to chalupaření stalo doslova osudným.

Další legendou z herecké branže, která chalupařila v Kytlici, byl Miroslav Horníček. A chalupu mu sehnal na počátku 60. let minulého století právě Vlastimil Brodský. A jak jinak, než nádhernou historickou roubenku. Ostatně, jiné chalupy ve vsi ani nenajdete, dokonce tam mají i novou roubenou hasičárnu, aby zapadla do kraje.

Ale zpět do historie a k Miroslavu Horníčkovi. Ten si na vyšperkované chalupě užíval odpočinku se svojí milovanou ženou Bělou, ale také tu pilně pracoval na svých knížkách, nacházel inspiraci nebo se učil texty. V roce 1999 jeho milovaná manželka navždy opustila tento svět, ale Horníček na chalupu nezanevřel.

Scházel se tu se svými přáteli a jedním z nich byl i jeho osobní lékař MUDr. Vladimír Mareš. Jelikož Horníček neměl žádné potomky, neboť jeho jediný syn tragicky zemřel v roce 1972, odkázal chalupu právě doktoru Marešovi a ten ji také po mistrově smrti v roce 2003 zdědil. Dlužno dodat, že zůstal věren odkazu Miroslava Horníčka a o chalupu se vzorně stará.

Další herec, kterého jste v minulosti mohli v Kytlici potkávat, byl Zdeněk Řehoř. Zatímco Horníčkova chalupa je obrovská, Řehořova jedna z nejmenších, zato velice útulná a vzorně udržovaná, taková pravá pohádková. Zdeněk Řehoř se k ní dostal rovněž díky Vlastimilu Brodskému a chalupařil tu od padesátých let minulého století až do své smrti v roce 1994. 

Do této malebné vsi často jezdíval i Tomáš Holý, asi náš nejznámější dětský herec. Bohužel, jedna z cest a zatáčka na ní se mu stala osudnou. A sice 8. března 1990. Mladý student práv s partou kamarádů objížděl diskotéky v okolí. Řídil kamarádovo auto, v zatáčce nad Kytlicí ve vysoké rychlosti nezvládl řízení a narazil do stromu. Bohužel, na místě zemřel. Stalo se tak asi 200 metrů od chalupy muzikanta Aleše Brichty.

Přejděme raději k příjemnějším záležitostem a od činohry se přesuňme do opery Národního divadla. Chalupu v Kytlici (nebo Kytlicích, možné jsou oba tvary, ale místní dávají přednost prvnímu) měl i operní pěvec Ivo Žídek, známý především rolí Jeníka z televizního zpracování Prodané nevěsty.

A koho z umělecké branže můžete v Kytlici potkat dnes? Třeba zpěvačku, herečku a velice sympatickou dámu, která nestárne, Petru Černockou. Že jí chalupu kdysi před lety sehnal Vlastimil Brodský, snad ani nemusím připomínat. Mimochodem, byl to její bratranec.

Když už jsme u muzikantů, Kytlici za své víkendové sídlo si zvolil také člen kapely Divokej Bill Václav Bláha nebo rocker Aleš Brichta. A do tohoto ranku můžeme zařadit i již dříve zmiňovaného Marka Brodského.

Když budete mít štěstí, uvidíte třeba i spisovatelku a scénáristku Irenu Obermannovou nebo režiséra Petra Zelenku. I když ten tvrdí, že se na chalupu jezdí schovávat, tak nevím, jestli ho spatříte.

A pokud nikoho z celebrit nepotkáte, nezoufejte, vše vám vynahradí kouzelná příroda, čistý vzduch a sposta pohodových tras pro pěší i cyklisty. Doslova coby kamenem dohodil máte Kamenický Šenov, respektive jeho čtvrť Prácheň s proslulými kamennými Varhany z Pyšné princezny.

Severním směrem se můžete vypravit na vrchol Jedlová, který se tyčí na samé hranici s Německem. Ze starobylé rozhledny se vám naskytne úchvatný výhled na všechny světové strany a pokud vám vyhládne, najdete na vrcholu i restauraci. Pozor, nachází se již na německé straně, takže platba eurem nebo kartou. Další restaurace i možnosti ubytování nabízí světově proslulé sklářské město Nový Bor.

Tak šťastnou cestu a na viděnou v chalupářském ráji!

Zpracováno na základě osobní návštěvy a těchto materiálů: https://www.poznatsvet.cz/cestovani/smiroslav-hornicek-mel-chalupu-v-kytlicich-nakonec-ji-odkazal-svemu-lekari/ https://www.idnes.cz/usti/zpravy/zivot-v-kytlicich-vesnice-roku-usteckeho-kraje-2018-zname-osobnosti.A180630_412100_usti-zpravy_vac2 https://www.poznatsvet.cz/cestovani/zdenek-rehor-chalupa-kytlice/ https://liberec.rozhlas.cz/setkani-u-mikrofonu-na-chalupe-v-kytlici-s-markem-brodskym-8394398 https://www.e15.cz/magazin/detska-hvezda-tomase-holeho-zhasla-u-stromu-v-posledni-zatacce-836035

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz