Článek
Josef Kulík
Byl letní den s teplotou 24 stupňů a kamarádi Vladimír Drtina (6 let) a Olín Křeněk (9 let) si užívali léto. Prázdniny chlapci trávili u dědečků. Den trávili chytáním ryb kolem Labe a jízdou na kole. Tento den 29. července 1963 pro ně ale skončil tragicky, měli smůlu, když si v rámci toulek po okolí zašli k odstavené koleji u železničního náspu v Rosicích nad Labem.
U vagonu se v tu dobu pohyboval i Josef Kulík (32 let). Ten se tento den vracel z opušťáku, který trávil u otce a nevlastní matky v obci Hrdly, k posádce v Přelouči. Bohužel ve vlaku, kterým se vracel usnul a tak dojel až do osmnáct kilometrů vzdálených Pardubic. Zde vystoupil a vydal se pěšky zpět po koleji směrem na Přelouč. Došel asi 5 km k místům s odstavenou kolejí v Rosicích, kde uviděl dva hrající si chlapce.
Josef Kulík pocházel z neúplné rodiny vychovával jej jen jeho otec, nebo spíše nevychovával. Josef vychodil 4 třídy základní školy. Nelze tedy mluvit o dostatečném vzdělání, bohužel ani při svých pobytech po výchovných ústavech či vězení mnoho dobrého nepochytil, naposledy byl odsouzen na 10 let za pokus o vraždu. Po uplynutí trestu se nechal zaměstnat v cukrovaru, ale přišel povolávací rozkaz na vojnu, na kterou nastoupil ve věku 32 let. Během svého života měl udržovat sexuální vztah výhradně s muži.
Když spatřil chlapce, kteří si hráli u vagonu, v hlavě mu uzrála nejhorší možná myšlenka… Vloupal se do vagonu a následně do něj pod neznámou záminkou oba chlapce vlákal. Nejprve napadnul devítiletého Olína, usmrtil ho sekerou a nožem, zatímco šestiletý Vláďa se na celou hrůzu koukal z palandy, neměl šanci uniknout, Kulík vagon zamknul. Údajně měl Vláďa hrůzou zešedivět, než jej potkala podobně hrůzná smrt jako jeho kamaráda. Po usmrcení obou chlapců Kulíkova zvěrstva neskončila, nad mrtvolkami onanoval a následně vyříznul Vládikovi ledvinu a slezinu, Olínovi ledvinu a srdce. Vydal se na blízký hřbitov, kde sebral uvadlé věnce, v křovinách uříznul větev, ze které udělal napichovák. Založil oheň a vnitřnosti chlapců na něm opekl. Poté se vydal zpět k rodině…
Pátrání po pohřešovaných
Večer se na Veřejnou bezpečnost dostavili oba dědečkové chlapců a spustilo se pátrání, do kterého byli zapojeni i vojenští potápěči. Existovalo podezření, že se chlapci mohli utopit v Labi. Souběžně se pátralo v Pardubicích a po rodinách hochů. Vyslechnuti byli i známí rodin a učitelé chlapců, pátrání přes veškerou snahu a nasazení moha osob a vrtulníků bylo neúspěšné až do 2. srpna. Ten den bylo nalezeno dámské kolo, na kterém jeden z chlapců jezdil. Okolí bylo prohledáno o to důkladněji a postupně se našla pilka na železo, kladivo, nepoužité topůrko k sekeře, ramínko na šaty a součástka z jízdního kola. Na základě toho byl prohledán prostor o cca 5 ha, než byla ve vagonu objevena těla chlapců. Vláďovo tělíčko leželo na zemi, tělo Olína bylo položeno na stole.Ve vagonu byl nalezen zlomený nůž a sekera. Na obou pachatel zanechal otisky. Venku i vevnitř byli nalezeny otisky bot, oboje později pomohlo k identifikaci pachatele. Jak víme Kulík byl již několikrát trestán, Veřejná bezpečnost tedy měla jeho záznamy k dispozici. Čekalo se jen na výsledky.
Soudní lékař při ohledání určil, že chlapci byli ubiti a byli jim vyjmuty orgány, dle síly útoku a celkového provedení vzniknul předpoklad, že pachatel byl mladý, musel vynaložit dost síly.
Pátrání po pachateli
Pátrání probíhalo po celém Československu, byli vytipovány osoby, u kterých byla příslušnými evidencemi SNB (Sbor národní bezpečnosti) zjištěna pohlavní zvrácenost nebo jakýkoliv sklon k sadismu. Zároveň byli prověřováni pacienti psychiatrických léčeben nebo čistírny oblečení. Byl zde předpoklad, že pachatel na oblečení bude mít velké stopy krve a tak se nic nenechalo náhodě.
Dopadení pachatele a soud
Kulík po spáchání činu přespal v Polabinách, měl v úmyslu se vrátit zpět domů do Hrdel. Osudným pro jeho dopadení se mu stalo přespání 2. srpna, tedy den nálezu hochů. Kulík se rozhodl přespat v poli u Brníkova, kde ho přejel traktorista. Jeho zranění byla vážná, bylo nutné lékařské ošetření a tak se vydal vyhledat lékaře. V tu dobu po něm již bylo vyhlášeno pátrání. Byl operován v nemocnici v Roudnici nad Labem již za přítomnosti SNB a 10. srpna byl obviněn z trestných činů: vražda a zběhnutí. Následovně vzat do vazby. Kulík kvůli zranění nebyl schopen do konce září vypovídat. Dne 20. prosince jej vojenský soud odsoudil k trestu smrti provazem. Kulík se pokusil odvolat ale verdikt zůstal nezměněn a nebyla udělena ani milost prezidenta republiky, o kterou žádal. K jeho odsouzení pomohl i sešit, který u sebe v době zadržení měl, ten obsahoval popis veškerých hrůz spáchaných na chlapcích.
Poprava proběhla ve věznici v Praze na Pankráci 7. února 1964 v 8.45.