Hlavní obsah

Mona Lisa byla ukradena

Foto: pixabay

Krádež Mona Lisy je jedním z nejznámějších případů uměleckých krádeží v historii. Tento fascinující příběh se odehrál v roce 1911 a dodnes upoutává pozornost veřejnosti.

Článek

Příprava a krádež

Dne 21. srpna 1911 se italský údržbář Vincenzo Peruggia ukryl v muzeu Louvre, kde pracoval. Když muzeum ráno otevřelo, oblékl se do bílého pláště, aby se vydával za jednoho z pracovníků muzea. Poté přešel k obrazu Mona Lisy, který byl umístěn na stěně Galerie Denon. Peruggia sundal obraz ze stěny, odstranil rám a ukryl ho pod svůj plášť. Jak jednoduché, že? Tímto způsobem se Vincenzovi podařilo zcela nenápadně uniknout aniž by vzbudil pozornost.

Útěk a pátrání

Peruggia opustil Louvre a skryl obraz ve svém pařížském bytě. Po dvou dnech byl objev krádeže oznámen a spustil obrovské pátrání. Krádež se stala v pondělí, kdy byl Louvre pro veřejnost uzavřen. To znamenalo, že krádež nebyla okamžitě zjištěna. Pracovníci muzea si nejprve mysleli, že obraz byl přemístěn kvůli fotografování nebo restaurování.

Mezinárodní veřejnost byla v šoku a média začala horečně informovat o každém detailu případu. Policie měla několik podezřelých, včetně slavného malíře Pabla Picassa, ale skutečný zloděj nebyl nalezen.

Návrat obrazu

V roce 1913, po více než dvou letech od krádeže, se Peruggia pokusil prodat obraz italskému obchodníkovi s uměním Alfredo Gerardimu ve Florencii. Gerardi okamžitě poznal obraz a oznámil to policii. Peruggia byl zatčen a Mona Lisa byla vrácena do Louvru.

Motiv a následky

Peruggia tvrdil, že ukradl obraz z vlasteneckých důvodů a chtěl ho vrátit do Itálie, protože věřil, že Mona Lisa byla ukradena Francií. Byl odsouzen ke krátkému trestu odnětí svobody, ale mnoho lidí ho považovalo za hrdinu.

Vincenzo Peruggia: Život a osud

Vincenzo Peruggia se narodil 8. října 1881 ve vesnici Dumenza v Itálii. V roce 1908 se přestěhoval do Paříže, kde našel práci jako pomocník sklenáře v Louvru. Během své práce se mu podařilo získat přístup k některým nejvýznamnějším uměleckým dílům, včetně Mona Lisy.

Po propuštění se Peruggia vrátil do Itálie, kde sloužil v armádě během první světové války. Později se oženil a měl jednu dceru. Zemřel 8. října 1925 na své 44. narozeniny ve francouzském Saint-Maur-des-Fossés.

Peruggia tvrdil, že obraz ukradl z vlasteneckých důvodů, protože věřil, že byl ukraden Francií. Tento motiv je však zpochybňován odborníky, kteří tvrdí, že skutečný vlastenec by obraz daroval italskému muzeu.

Dědictví případu

Tento případ zůstává jedním z největších a nejzajímavějších uměleckých zločinů všech dob a přispěl k nárůstu popularity Mona Lisy jako jednoho z nejslavnějších uměleckých děl na světě. Díky této krádeži se Mona Lisa stala ikonou a symbolem uměleckého dědictví.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz