Hlavní obsah
Zdraví

Jak se rodí ve Španelsku?

Foto: Vida en España

Nemocnice La Fe ve Valencii

Jaké to je rodit v cizí zemi bez dokonalé znalosti jazyka? Jaká je úroveň španělského zdravotnictví? Níže si můžete přečíst moji osobní zkušenost…

Článek

Po zhruba 4 měsících pobytu ve Španělsku jsem zjistila, že s manželem čekáme 3. dítě. Vydala jsem se tedy s touhle novinkou do místního zdravotního střediska a očekávala, že mi dají termín u gynekologa (tak jako v ČR). Moc jsem španělsky nerozuměla, a když mi na recepci opakovali pořád MATRONA, myslela jsem si že to má něco společného s mojí nadváhou, která se teď bude evidentně zvyšovat, ale bylo to jinak.

Ve Španělsku má těhotá již od začátku svoji porodní asistentku, která si ji zve na kontroly, kde ji váží, měří tlak, poslouchá srdce miminka, ale také zíroveň radí, jak se na mateřství připravit a na co má žena od státu nárok. V neposlední řadě odesílá těhotnou na screeningy do nemocnice. Z počátku se mi to zdálo dost divné, a tak jsem si zaplatila vyšetření v soukromé ordinaci u místní vyhlášené gynekoložky (k mému překvapení za pouhých 80EUR). Musím říct, že jsem se tam cítila fakt dobře, ale to samé jsem vlastně měla o 2 týdny později zdarma v místní nemocnici.

S blížícím se porodem příbývaly papíry s termíny, kdy se kam máme dostavit. Překvapilo mě, že na jeden termín je povinná účast otce a nebo osoby, která doprovází k porodu. Vydali jsme se tedy s manželem na schůzku a narazili na chodbu plnou nastávajících rodičů. Když se nás sešlo zhruba 40 párů, odvedli nás do nemocničního přednáškového sálu, kde nás čekala zhruba 3 hodinová přednáška od všech zaměstnanců, kteří mají s porodem co dočinění. Přednášela nám porodní asistentka, gynekolog, anesteziolog, dětský lékař a dětská sestra. I když jsme moc nerozuměli, díky prezentaci jsme skvěle pochopily druhy anestezie, její výhody a rizika a spoustu dalších informací, které jsme z předchozích dvou porodů neměli. Tohle za mě rozhodně v Česku chybí.

Když mi doma praskla voda, jeli jsme na urgentní příjem a tady nastalo velké překvapení, jak se místní zdravotníci chovají k těhotným. Okamžitě mě posadili na kolečkové křeslo, vzali všechny tašky a odvedli nás s manželem na vyšetření - jako ve filmu. Ukázalo se, že porod ještě není uplně na spadnutí a tak mě odvezli na pokoj. Pokoje jsou tu zásadně jen pro jednu ženu, každý má svůj záchod a koupelnu a jako bonus rozkládací gauč pro partnera. Manžel okamžitě dostal pět kartiček pro případné další návštěvníky, kteří můžou přijít kdykoli na návštěvu.

Samotný porod byl vedený respektujícím způsobem, kdy mi bylo k dispozici asi 7 zdravotníků, kteří dělali, co mi na očích viděli. Po porodu neexistuje, že by dítě někam odnesli. Veškerá péče o něj proběhla na dohled od nás. Potom mi syna položili na hrudník a odvezli nás na pokoj. Manžel mohl být celou dobu s námi, i přes noc a za 2 dny nás pustili domů.

Shrnula bych to tak, že ač si mnozí myslí, jak máme v Česku skvělé zdravotnictví, máme se ještě hodně co učit. Ten respektující přístup po celou dobu byl moc příjemný a rozhodně bych volila stejně. Španělské zdravotnictví je totiž na špičkové úrovni.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám