Článek
Pojďme se podívat, kolik a čeho Německo doteď poslalo, jak se omezení pomoci projeví, co za rozhodnutím stojí a kdo může vzniklou mezeru zaplnit.
Za první dva roky války poslalo Německo Ukrajině bezmála 15 miliard eur na vojenskou, finanční a humanitární pomoc. Právě 6,6 z oněch 15 miliard šlo na podporu ukrajinských ozbrojených sil, v roce 2022 to bylo 1,6 miliardy, loni 5 miliard a letos by to mělo být 7 miliard euro. Závazky na další roky měly činit 6 miliard eur, ty se teď německá vláda rozhodla osekat na polovinu. Nutno dodat, že další bezmála 3 miliardy eur již byly určeny na nákup zbraní, které ale na Ukrajinu začnou chodit až od příštího roku. Je a bude tu hodně čísel, nedá se však nic dělat. Důležité je, že Německo pomoc nezastavuje, a i s jejím zkrácením na polovinu bude jedním z největších sponzorů Kyjeva. A rovněž nezapomeňme na ty již zmíněné 3 miliardy, které se začnou projevovat až od příštího roku.
A co že Německo bránící se Ukrajině zatím poslalo? Pojďme vybrat to nejpřitažlivější.
76 tanků Leopard (58 tanků 1A5 a 18 tanků 2A6)
120 bojových vozidel pěchoty (BVP) Marder (přímo se účastní bojů po boku tanků)
120 obrněných transportérů (neměly by se přímo účastnit bojů)
14 samohybných děl PZH2000
52 samohybných protileteckých děl Gepard
3 baterie protivzdušného systému Patriot (dosah až 160 kilometrů)
6 baterií protivzdušných systémů IRIS-T SLM/S (SLM má dosah až 40 km, SLS jen 12.)
a spoustu dalších věcí jako je munice, různá vozidla, ženijní technika, drony, polní vybavení atd. Nyní se podívejme, co má Ukrajina slíbeno v oněch 3 miliardách a čeho se tedy oznámené škrty netýkají. Během následujících tří let Ukrajina dostane:
77 tanků Leopard 1A5
20 BVP Marder
52 samohybných děl RCH155 a PZH2000
18 baterií IRIS-T SLM/S
a mnoho dalšího.
Jak jde tedy vidět, ani 3 miliardy eur, které bude nově Ukrajina od Německa dostávat namísto dříve slíbených 6, nejsou vůbec zanedbatelné. Ještě než se podíváme na to, jak pomáhají Ukrajině další země a co by tu třímiliardovou „díru“ mohlo zaplnit, řekněme si něco o samotném rozhodnutí podporu omezit. To přišlo v době ukrajinského tažení u Kursku, když Německo obvinilo Ukrajinu ze sabotáže plynovodů Nord Stream. Pokud načasování přejdeme pouze jako náhodné, německé vysvětlení omezení pomoci slovy, že potřebuje vylepšit vlastní rozpočet, již opravdu vážně brát nemůžeme. Německo na další rok plánuje rozpočet ve výši 481 miliard eur. Představa, že ho vylepší 3 miliardy sebrané Ukrajině, je úsměvná (bohužel ne tolik pro Ukrajince). Ještě k tomu, když se většina dodávaných zbraní vyrábí, modernizuje nebo opravuje právě v Německu.
Pro ukrajinské obránce je však důležité, že se jich německé škrty prakticky nijak nedotknou. Státy Evropské unie jim totiž začaly posílat výnosy ze zmražených ruských aktiv, ročně by mělo jít právě o 3 miliardy eur.
A kolik přispívají další země? Británie například dosud poslala 9 miliard eur, Francie 7 miliard, Polsko 3,5 miliardy, Nizozemsko 2, Itálie 1,3 a Česko 600 milionů eur. A i když je Německo hlavní ukrajinský evropský partner, nezapomínejme, že Evropská unie a její instituce poslaly z vlastních prostředků 55 miliard eur.
Ve zkratce lze tedy říct, že německé škrty vyváží výnosy ze zmrazených ruských aktiv, zatímco EU jako taková zůstává (po USA, 73 miliard) největším dárcem pomoci napadené Ukrajině.