Článek
Bez včel by totiž náš ekosystém vypadal jinak - a zdaleka ne tak přívětivě. Proč jsou včely tak prospěšné?
Nejdůležitější funkcí včel je opylování. Když včely sbírají nektar a pyl, přenášejí pylová zrnka z květu na květ, čímž umožňují rostlinám rozmnožování. Odhaduje se, že až 75% zemědělských plodin a 90% planě rostoucích rostlin je alespoň částečně závislých na opylování hmyzem - přičemž včely patří mezi nejefektivnější opylovače. Už jen tento fakt dovoluje nazvat včelu zachráncem světa.
Včela zajišťuje potravinovou bezpečnost
Díky opylování mají zemědělci vyšší výnosy a kvalitnější úrodu. Například jablka, třešně, jahody nebo mandlovníky dávají větší a chutnější plody, když jsou správně opyleny. Bez včel by klesla produkce ovoce, zeleniny, ořechů a mnoha dalších plodin. Nešlo by jen o úbytek potravin, ale i o zhroucení celých ekosystémů.
Včela producentem
Včely produkují med, vosk, propolis, mateří kašičku - všechny tyto produkty mají široké využití ve výživě, medicíně i kosmetice. Med je přírodní sladidlo s antibakteriálními vlastnostmi, propolis se využívá při léčbě zánětů, vosk slouží k výrobě svíček či mastí. Včelí produkty jsou součástí tradičního léčitelství i moderní apiterapie.
Udržitelnost a ekologie
Chov včel je příkladem ekologicky šetrného hospodaření. Včelaři pomáhají nejen se zachováním včelích populací, ale také s péčí o krajinu. Zdravé včelstvo je indikátorem zdravého prostředí - pokud včely mizí, často je to varování před znečištěním, pesticidy nebo změnami klimatu.
Ohrožené včely
Ano, bohužel člověk myslící především na množství a výkonnou produkci ohrožuje včely používáním pesticidů, ničením přirozeného prostředí. Dobrou zprávou je, že k záchraně včel může přispět každý z nás. Jak?
Sázejte medonosné rostliny ( levanduli, mateřídoušku, meduňku,…), přičemž upřednostňujte původní nešlechtěné druhy - mají více pylu a nektaru než moderní okrasné varianty
Nesekejte trávu příliš často - přirozeně kvetoucí trávník je pro včely mnohem užitečnější než dokonale střižený „anglický trávník“
Nepoužívejte chemické pesticidy a herbicidy - mnoho těchto přípravků je toxických i pro včely. Místo toho využijte přírodní alternativy nebo podporujte biologickou rovnováhu v zahradě ( například vysazováním rostlin odpuzujících škůdce ).
Založte hmyzí hotel - včely medonosné nejsou jediné opylovačky - existují i divoké včely ( čalounice, zednice, pískorypky ), které nežijí ve včelstvech. Ty potřebují úkryty.
Závěr: i malý krok může zachránit život
Význam včel dalece přesahuje to, co si běžně uvědomujeme. Chráníme-li včely, chráníme tím i sami sebe.