Článek
Jeho život nabral nečekaný směr během studijního pobytu v italské Perugii v roce 1956. Zde se Franta nejenom ponořil do krás renesančního umění a okusil svobodný svět, ale také potkal svou osudovou lásku, Jacqueline. V roce 1958 se za ní vydal do francouzského Nice a usadil se na slunném jihu Francie. Už o pět let později si vydobyl pevné místo mezi předními tvůrci francouzské nové figurace, přičemž lidská figura a její příběhy zůstaly jeho dominantní inspirací.

Žena v houpacím křesle - Mistr Franta
Frantova hvězda stoupala strmě. V roce 1960 vystavoval v Paříži a v roce 1963 získal prestižní hlavní cenu na výstavě mladých umělců jižní Francie. Toto ocenění mu otevřelo dveře k reprezentaci Francie na Mezinárodním bienále současného umění v Paříži. Dalším významným impulzem pro jeho tvorbu se staly četné cesty do Afriky v 80. letech, které obohatily jeho paletu témat a vizuální jazyk.

Zebu - Mistr Franta
Frantova díla dnes zdobí prestižní sbírky po celém světě. Jeho obrazy, kresby, sochy a grafiky jsou součástí šedesáti významných veřejných sbírek. Obdivovat je můžete nejen v evropských metropolích, ale i v New Yorku, kde jeho díla najdete v takových institucích, jako je Guggenheim Museum, Brooklyn Museum či Bronx Museum of the Arts. Ani jeho rodná Česká republika nezůstala pozadu – Frantova díla jsou zastoupena v Národní galerii v Praze, Českém muzeu výtvarných umění, Moravské galerii v Brně, Muzeu města Brna na Špilberku i v Muzeu Vysočiny v jeho rodné Třebíči. Ve Francii jeho umění opatrují například Musée d´Art Moderne de la Ville de Paris či Centre Pompidou.

Mistr Franta v ateliéru
Návrat mistra do rodné Třebíče: Stálá expozice plná emocí
Pokud vás životní cesta a tvorba Františka Mertla zaujala, nenechte si ujít stálou expozici v Třebíči na Karlově náměstí. Tento dar samotného umělce představuje fascinující průřez jeho více než padesátiletou tvorbou. Od roku 2016 je součástí expozice i monumentální sochařské dílo Osmý den (1993), které pro Frantu představuje symbolický návrat domů. Expozice je otevřena všem generacím návštěvníků Třebíče, kteří chtějí nahlédnout do světa tohoto významného umělce s mezinárodním uznáním.

Osmý den - Mistr Franta
Aktuálně: Stálá expozice v Třebíči sice dočasně hostuje v Praze, ale máte jedinečnou příležitost shlédnout unikátní díla ze soukromých sbírek, která jsou nyní vystavena v galerii v Třebíči. Pro více informací a nahlédnutí do galerie navštivte webové expozice-franta.cz.

Studie „Svědek“ - Mistr Franta
Sedm dekád uměleckého svědectví na Pražském hradě
Milovníci umění mají v současnosti jedinečnou šanci ponořit se do Frantova rozsáhlého díla na výstavě v Jízdárně Pražského hradu, která potrvá do 15. června letošního roku. Výstava je otevřena denně od 10 do 18 hodin a nabízí bohatý doprovodný program včetně komentovaných prohlídek pro veřejnost i školy, výtvarné dílny pro děti a speciální akce FRANTOVI k narozeninám 16. března s volným vstupem. Více informací ZDE.
Třicet let po jeho první pražské retrospektivě v Karolinu představuje tato aktuální výstava sedm desetiletí Frantovy tvorby. Exponáty zahrnují velkoformátové tušové kresby i působivé bronzové plastiky a konají se u příležitosti udělení státního vyznamenání v roce 2023.
Výstava shromáždila díla přímo od autora, z významných českých a francouzských muzeí a soukromých sbírek, včetně Národní galerie v Praze a Centre Pompidou v Paříži. Chronologické uspořádání výstavy provede návštěvníky jednotlivými dekádami Frantovy tvorby s důrazem na tematické jádro, kterým je silné odsouzení násilí a válek. Frantovo umění oslovuje svou naléhavou aktuálností, hlubokou citlivostí vůči kráse i hrůzám lidského bytí v kontextu moderní společnosti. Jeho díla nejsou pouhým svědectvím o nespravedlnosti, ale především výzvou k empatii a solidaritě s těmi, kteří jsou ohroženi.
Nenechte si ujít příležitost setkat se s tvorbou tohoto výjimečného umělce, jehož kořeny sahají do malebné Třebíče a jehož hlas rezonuje po celém světě.